تجزیه و تحلیل خارجی

ساخت وبلاگ

تجزیه و تحلیل خارجی به معنای بررسی محیط صنعت یک شرکت ، از جمله عواملی مانند ساختار رقابتی ، موقعیت رقابتی ، پویایی و تاریخ است. در مقیاس کلان ، تجزیه و تحلیل خارجی شامل تجزیه و تحلیل کلان اقتصادی ، جهانی ، سیاسی ، اجتماعی ، جمعیت شناختی و فناوری است. هدف اصلی تجزیه و تحلیل خارجی تعیین فرصت ها و تهدیدات در یک صنعت یا هر بخش است که باعث سودآوری ، رشد و نوسانات می شود.

Exteal Analysis

اصطلاحات کلیدی در تجزیه و تحلیل خارجی

برای شروع بحث در مورد تجزیه و تحلیل خارجی ، باید دو اصطلاح را تعریف کنیم:

 • صنعت گروهی از شرکتهایی است که محصولات یا خدماتی را ارائه می دهند که جایگزین های نزدیک یکدیگر هستند. نمونه هایی از یک صنعت شامل نوشابه ، تلفن همراه و لباس ورزشی است.
 • بخش های بازار گروه های متمایز از مشتریان در یک بازار هستند که می توانند براساس ویژگی های فردی و خواسته های خاص از یکدیگر متمایز شوند. بخش های بازار را می توان با ویژگی هایی مانند جغرافیا ، جمعیت شناسی و رفتار از هم جدا کرد.

زنجیره تامین

به منظور انجام یک تجزیه و تحلیل کامل خارجی ، شرکت باید زنجیره تأمین خود را تجزیه و تحلیل کند. زنجیره تأمین یک شرکت سیستمی است که در تبدیل یک محصول یا خدمات از مواد اولیه به کالاهای نهایی و سپس انتقال کالاهای نهایی از تأمین کننده به مصرف کننده درگیر است. کلیه مسائل و مراحل لجستیکی بخشی از زنجیره تأمین است.

تصویر زیر یک زنجیره تأمین مشترک برای یک شرکت تولیدی را نشان می دهد: مواد اولیه از تأمین کننده آورده شده است. مواد اولیه برای تهیه کالاهای تکمیل شده به سازنده منتقل می شوند. کالاهای تکمیل شده توزیع می شوند و در میان خرده فروشان جداگانه جابجا می شوند و سپس از خرده فروشان به دست مصرف کنندگان می رسند.

Supply Chain

زنجیره تأمین تلفن هوشمند را در نظر بگیرید. مواد اولیه مانند شیشه ، لیتیوم و آلومینیوم از تأمین کنندگان بدست می آیند. تولید کنندگان این مواد اولیه را می گیرند و تلفن های هوشمند را در گیاهان می سازند. تلفن های تکمیل شده سپس در مکان های خرده فروشی (بهترین خرید ، والمارت ، استیپل) توزیع و فروخته می شوند. این تلفن ها از این مکان های خرده فروشی به مصرف کنندگان فروخته می شوند.

زنجیره تأمین تجارت الکترونیکی

زنجیره تأمین شرکت های تجارت الکترونیکی با زنجیره تأمین سنتی فروشگاه های آجر و ملات متفاوت است. همانطور که گرافیک زیر نشان می دهد ، ما با دامنه تجارت الکترونیکی شروع می کنیم. مصرف کنندگان محصولاتی را که می خواهند خریداری کنند انتخاب می کنند و پرداخت آن از طریق مدیر پرداخت شخص ثالث (به عنوان مثال ، پی پال) انجام می شود.

محصولات منتخب به یک انبار منتقل می شوند که در آن برای حمل و نقل آماده می شوند. این محصولات به مشتریانی ارسال می شوند که به همان سایت باز می گردند و دوباره چرخه را ادامه می دهند. این چرخه مشترک زنجیره تأمین برای شرکتهای تجارت الکترونیکی مانند آمازون یا علی بابا است.

گروههای استراتژیک

گروه های استراتژیک در یک صنعت را می توان با عواملی مانند:

 • انتخاب کانال های توزیع
 • بخش های بازار
 • سطح کیفیت محصول
 • رهبری فناوری
 • درجه ادغام عمودی
 • سیاست قیمت گذاری

اگر عملکرد یک شرکت در یک گروه صنعت تابعی از ویژگی های گروهی باشد ، کنترل ویژگی های شرکت و صنعت را کنترل می کند. مشتریان تمایل دارند محصولات شرکت ها را در همان گروه استراتژیک به عنوان جایگزین های مستقیم برای یکدیگر مشاهده کنند (کک در مقابل پپسی). گروه های استراتژیک مختلف می توانند با هر یک از نیروهای رقابتی روابط متفاوتی داشته باشند. بنابراین ، هر گروه استراتژیک ممکن است با مجموعه متفاوتی از فرصت ها و تهدیدها روبرو شود.

یک گام اولیه برای شناسایی گروه های استراتژیک ساخت نقشه گروهی استراتژیک است. نقشه گروه استراتژیک خوشه های رقبا را در یک ماتریس دو بعدی با استفاده از ابعاد استراتژیک مرتبط ، که به شناسایی محتمل ترین شرکت های مرتبط با رقابت کمک می کند ، ترسیم می کند. همچنین برای تحقق موانع تحرک که مانع از تغییر مجدد بنگاهها در صنایع از یک گروه استراتژیک به گروه دیگر می شود ، مفید است.

تحلیل رقابتی

اکنون ما به یک تحلیل رقابتی از صنعت حرکت می کنیم. ساختار بازار و محیط رقابتی عوامل تعیین کننده موفقیت آینده یک تجارت است. شش عامل اصلی وجود دارد که سطح رقابت را در یک صنعت تعیین می کند:

1. شدت رقابت صنعت

این میزان غلظت رقبا را اندازه گیری می کند. عواملی برای تعیین شدت رقابت صنعت شامل همگن بودن محصول ، وفاداری برند و هزینه های تعویض مصرف کننده است.

2. تهدید به ورودی های بالقوه (موانع ورود)

این مشکل برای ورود تازه واردان به صنعت را اندازه گیری می کند. عوامل تعیین کننده موانع ورود شامل وفاداری به برند ، ظرفیت تولید بیش از حد و مقررات دولت است.

3. قدرت چانه زنی خریداران

این میزان میزان مصرف کنندگان قدرت در تعیین قیمت غالب در یک بازار را اندازه گیری می کند. هنگامی که خریداران بزرگ و متمرکز هستند ، قدرت چانه زنی خریداران زیاد است و وقتی بسیاری از رقبا و جایگزین های صنعت وجود دارند ، حساسیت قیمت خریداران زیاد است.

4- قدرت چانه زنی تأمین کنندگان

این اندازه گیری می کند که یک تأمین کننده مواد قادر به محدود کردن استراتژی تجاری شرکت است. قدرت چانه زنی تأمین کنندگان در هنگام تأمین کنندگان بزرگ یا متمرکز زیاد است. در صورت وجود تعداد کمی از تأمین کنندگان جایگزین و هنگامی که ورودی های جایگزین چندانی وجود دارد ، عدم انعطاف پذیری قیمت خریداران زیاد است.

5- تهدید کالاها/خدمات جایگزین

این احتمال وجود دارد که کالاهای رقیب با یک ماهیت مشابه ، پیشنهادات یک شرکت را تهدید کنند. به احتمال زیاد هنگام سوئیچینگ هزینه های کم یا هنگامی که جایگزین ها قیمت برتر را به ویژگی های عملکرد ارائه می دهند ، رخ می دهد.

6. قدرت ارائه دهندگان خوب/خدمات مکمل

این میزان تأثیر شرکتهایی که محصولات مکمل تولید می کنند را اندازه گیری می کند. مکمل ها ارزش افزوده به محصولات در یک صنعت را اضافه می کنند. اگر مکمل ها ضعیف و غیر جذاب باشند ، می توانند به تهدیدی تبدیل شوند که رشد صنعت را کند می کند و سودآوری را محدود می کند.

چرخه عمر صنعت

چرخه زندگی صنعت با پیشرفت زمان مراحل طبیعی یک صنعت را توصیف می کند. چرخه زندگی صنعت شامل مراحل راه اندازی ، رشد ، لرزش ، بلوغ و کاهش است.

 • راه اندازی با رقابت بسیار پایین مشخص می شود. موانع ورود بر اساس دسترسی به دانش فنی کلیدی است.
 • رشد با تهدید کم از رقبای بالقوه به دلیل رشد سریع تقاضا مشخص می شود.
 • Shakeout با رقابت بین شرکتها شدید مشخص می شود. شرکت ها قیمت ها را برای افزایش تقاضا کاهش می دهند.
 • بلوغ با تهدید کاهش یافته های احتمالی و تقسیم محصول مشخص می شود.
 • کاهش با رقابت شدید بین شرکتهای مستقر مشخص می شود.

تجزیه و تحلیل آفات

برای دور زدن تجزیه و تحلیل خارجی ، یک شرکت باید بررسی چشم انداز سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فناوری صنعت را انجام دهد ، که در غیر این صورت به عنوان تجزیه و تحلیل آفات شناخته می شود.

 • سیاسی: موضوعاتی مانند موانع تجارت بین المللی و محیط نظارتی تغییر می کند.
 • اقتصادی: موضوعاتی مانند نرخ بهره ، نرخ ارز و تورم.
 • جمعیت شناختی اجتماعی (اجتماعی): موضوعاتی مانند جمعیت و گروه سنی تغییر می کند.
 • فناوری: موضوعاتی مانند پیشرفت های علمی ، سرمایه گذاری تحقیق و توسعه و فن آوری های نوظهور.

هدف اصلی تجزیه و تحلیل آفات آزمایش هرگونه تغییر عمده خارجی در صنعت است. برنامه ها و استراتژی های تجاری برای مطابقت با روندهای غالب صنعت باید به روز شوند.

منابع بیشتر

با تشکر از شما برای خواندن راهنمای CFI برای تجزیه و تحلیل خارجی. برای کمک به شما در یادگیری و پیشرفت حرفه خود ، منابع اضافی CFI را در زیر مشاهده کنید:

کتاب دستیار معامله گر...
ما را در سایت کتاب دستیار معامله گر دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : پرویز صیاد بازدید : 36 تاريخ : يکشنبه 6 فروردين 1402 ساعت: 0:41