سرمایه گذاری حلال 101 - چه چیزی باید مراقب آن بود

ساخت وبلاگ

blue islamic banner.jpg

سوالی که ما به عنوان مسلمان باید از خود بپرسیم این است که آیا منابع درآمد من حلال است؟بسیاری از مسلمانان حلال را از نظر غذا می دانند، اما به این حدیث توجه می کنند:

از ابوهریره رضی الله عنه روایت شده است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: هر کس از راه حرام مال جمع کند و از آن صدقه دهد، بر او اعتنا نمی شود و بار گناه باقی می ماند.(4/110) شماره 2471)

اطمینان از حلال بودن درآمد ما بسیار مهم است و نه فقط درآمد حاصل از اشتغال یا تجارت، بلکه درآمد حاصل از سرمایه گذاری نیز بسیار مهم است.

سرمایه گذاری حلال چیست؟

سرمایه گذاری حلال به عنوان سرمایه گذاری مطابق با شریعت نیز شناخته می شود. هدف شریعت حفظ پنج حوزه است: دین، جان، عقل، خانواده و مال. به این ترتیب شریعت اکوسیستم متعادلی از مسئولیت اجتماعی بین فرد و جامعه ایجاد می کند. افراد ممکن است به دنبال منافع شخصی خود باشند، اما باید از منافع دیگران نیز آگاه باشند. شریعت با دیدگاهی فراگیر از جامعه طراحی شده است که بر رابطه متوازن بین این دو حاکم است.

شش پایه سرمایه گذاری مطابق با شریعت به شرح زیر است:

منع ربا (موفقیت های ناعادلانه و استثمارگرانه)

ممنوعیت قمار

ارزش های اخلاقی و اخلاقی

ارتباط با اقتصاد واقعی

کدام سرمایه گذاری ها مطابق با شرع نیست؟

بسیاری از مسلمانان ناآگاهانه و ناخواسته سرمایه گذاری هایی را در 401(k)s، IRA و حساب های بانکی خود انجام می دهند که یک یا چند مورد از شش پایه فوق را نقض می کند. سرمایه‌گذاری‌های زیر مطابق با شریعت نیستند زیرا سود می‌پردازند: بازار پول، گواهی سپرده، اوراق قرضه شهرداری، خزانه‌داری ایالات متحده، و اوراق قرضه شرکتی. حتما از این سرمایه گذاری ها دوری کنید.

علاوه بر این، بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های رایج مانند اختیار معامله، مبادله، ارز خارجی، فوروارد، و قراردادهای آتی دارای ویژگی‌هایی هستند که تقریباً همیشه آن‌ها را با شریعت ناسازگار می‌سازد – اگر در این سرمایه‌گذاری‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنید، در مورد مجاز بودن آن‌ها مشاوره بگیرید.

گزینه های سرمایه گذاری حلال

چهار گزینه رایج سرمایه گذاری حلال وجود دارد: سهام، مشاغل، املاک و مستغلات و پول نقد.

سهام

سهام - سهام شرکت ها که به صورت عمومی معامله می شوند - رایج ترین نوع سرمایه گذاری مسلمانان هستند.

مزایا: سهام دسترسی سرمایه گذاران را به طیف گسترده ای از اندازه ها و انواع شرکت ها فراهم می کند. آنها نقدشونده هستند و به سرمایه گذاران اجازه می دهند در بازه های زمانی کوتاهی پول خود را به اشتراک بگذارند و برداشت کنند.

منفی: سهام یک سرمایه گذاری با ریسک بالاتری محسوب می شود زیرا قیمت ها می توانند به طور قابل توجهی در نوسان باشند-مانند زمانی که NASDAQ در سال 2000-02 78 ٪ سقوط کرد و DJIA در سال 2007-09 50 ٪ کاهش یافت. تعداد کمی از سهام سود سهام را پرداخت می کنند ، و مواردی که به طور کلی این کار را با نرخ تورم انجام می دهند.

شریعت-رعایت: بسیاری از مسلمانان بدون آگاهی از اینکه سهام آنها خریداری می کنند ، سهام خریداری می کنند ممکن است سازگار با شرع نباشند. باید زمان قابل توجهی برای غربالگری سهام هر شرکت برای انطباق شریعت و نظارت مداوم سرمایه گذاری شود تا اطمینان حاصل شود که شرکت سازگار است. برای نشان دادن ، هیئت شریعت سازمان حسابداری و حسابرسی برای موسسات مالی اسلامی (AAOIFI) سه حوزه مورد نیاز برای اطمینان از انطباق سهام را شناسایی کرده است:

فقط سهام مشترک سازگار با شرع است. سهام ترجیحی ، که ترکیبی از بدهی و سهام است ، سازگار نیست.

محدودیت در سطح بدهی شرکت ، پول نقد و مطالبات.

مالکیت کسب و کار

مالکیت مشاغل مستقیم گزینه سرمایه گذاری کمتری برای مسلمانان است. یک فرد یا تمام مشاغل خود را اداره می کند ، یا با یک گروه همکاری می کند تا تجارت را اداره کند.

جوانب مثبت: کنترل مستقیم بر تجارت و بازده بالقوه بالا.

منفی: برای رقابت در بازار نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی از زمان و دانش دارد. مالکیت مشاغل خطرناک ترین نوع سرمایه گذاری است ، با این امکان که می تواند همه سرمایه های سرمایه گذاری شده را از دست بدهد و احتمالاً بیشتر در معرض دعاوی قرار بگیرد.

شریعت-سازگاری: مسلمانان باید اطمینان حاصل کنند که فعالیتهای تجاری آنها همانطور که در بالا نشان داده شده در لیست فعالیتهای تجاری غیر سازگار قرار نمی گیرند.

مشاور املاک

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات یکی از انواع مورد نظر سرمایه گذاری برای مسلمانان است ، اما بسیاری از آنها به دلیل کمبود دانش یا منابع ، سرمایه گذاری را دشوار می دانند و این گزینه ای است که کمتر کسی قادر به پیگیری خودشان است.

جوانب مثبت: املاک و مستغلات یک دارایی ملموس است که به عنوان پرچین تورم عمل می کند. این می تواند درآمد پایدار را در سطوح بالاتر نسبت به سایر سرمایه گذاری ها ایجاد کند و در عین حال از قدردانی در طول زمان نیز بهره مند شود. علاوه بر این ، مزایای مالیاتی قابل توجه درآمد زیادی را از مالیات بر عهده دارد.

منفی: به مبلغ سرمایه گذاری بیشتر با نقدینگی محدود نیاز دارد. دانش قوی در مورد املاک و مستغلات و روند بازار لازم است. توجه و مدیریت مداوم برای حفظ مستاجران لازم است.

شریعت-رعایت: نباید از وام مسکن مبتنی بر بهره استفاده کند. برای املاک تجاری ، ممکن است به هیچ مستاجری که درگیر یک فعالیت تجاری غیر سازگار باشد ، اجاره ندهد.

پول نقد

پول نقد یک سرمایه گذاری نیست - اما بسیاری از مسلمانان پول نقد دارند زیرا آنها مطمئن نیستند که چگونه در سهام ، مشاغل یا املاک و مستغلات سرمایه گذاری کنند. در نتیجه ، آنها نه تنها از رشد پول خود برای آینده گم نمی شوند ، بلکه هر سال پس انداز آنها به دلیل تورم تقریباً 2. 5 ٪ کاهش می یابد.

جوانب مثبت: مایع ، بلافاصله در دسترس است.

منفی: به طور موثری بازده منف ی-2. 5 ٪ در سال پس از تورم ایجاد می کند. این یعنی چی؟دو سناریو زیر را در نظر بگیرید:

احمد به مدت 5 سال 1000 دلار در ماه صرفه جویی می کند. اما پس از تنظیم 60،000 دلار پس انداز خود برای تورم ، پول وی فقط 55،600 دلار ارزش دارد.

فاطمه برای 5 سال 1000 دلار در ماه سرمایه گذاری می کند و سالانه 6 ٪ بازده دارد. پس انداز وی در مجموع 66،600 دلار - حتی پس از تورم.

شریعت-رعایت: پول نقد باید در حسابی برگزار شود که سود آن را پرداخت نمی کند ، مانند حساب چک. پول نقد در حساب های پس انداز ، حساب های معاملات سهام و 401 (k) معمولاً سود پرداخت می شود و بنابراین ، سازگار با شرع نیست

مشکل متنوع سازی نمونه کارها

حتی برای مسلمانانی که قبلاً به سرمایه گذاری سازگار با شریعت پایبند هستند ، تنوع مناسب نمونه کارها دشوار است. پرتفوی ها تمایل دارند که به شدت به پول نقد و سهام بپردازند.

بیشتر مشاوران مالی سرمایه گذاران را راهنمایی می کنند تا بین 25 تا 75 درصد از سبد سهام خود را در اوراق قرضه نگه دارند زیرا اوراق قرضه درآمد پایدار را ارائه می دهد. مشکل؟اوراق بهادار سود پرداخت می کند. اگر حداکثر 75 ٪ از یک نمونه کارها باید در یک سرمایه گذاری درآمدی تولید شود ، اما اوراق بهادار از جدول خارج است ، جایگزین چیست؟

یک پاسخ سرمایه گذاری در املاک و مستغلات پایدار است که سود سهام قابل اعتماد را پرداخت می کند. آنها درآمد اوراق قرضه را با مزایای اضافه شده در حمایت از تورم و مزایای مالیاتی فراهم می کنند. به عنوان یک جایزه ، آنها می توانند پتانسیل قدردانی سرمایه بلند مدت را ارائه دهند.

چه کاری باید انجام شود

اهداف سرمایه گذاری ، افق زمانی و سطح تحمل ریسک را شناسایی کنید. متعهد شوید که دانش خود را در مورد سرمایه گذاری حلال بهبود بخشید و شروع به ساختن یک سبد متنوع سازگار با شریعت کنید که برای شما مناسب است.

با ایجاد یک سرمایه گذاری در املاک و مستغلات حلال در صندوق موزائیک Bena Capital شروع کنید.

کتاب دستیار معامله گر...
ما را در سایت کتاب دستیار معامله گر دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : پرویز صیاد بازدید : 44 تاريخ : پنجشنبه 3 فروردين 1402 ساعت: 18:22