cryptocurrency چیست؟

ساخت وبلاگ

Book image

© Dedmityay / Adobe Stock

با این حال ، آنچه ارزهای رمزنگاری شده را از هم جدا می کند ، فناوری پشت آنها است. ممکن است بگویید ، "چه کسی به فناوری پشت پول من اهمیت می دهد؟من فقط به این موضوع اهمیت می دهم که چقدر از آن در کیف پول من وجود دارد! "مسئله این است که سیستم های پول فعلی جهان مشکلات زیادی دارند. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

 • سیستم های پرداخت مانند کارت های اعتباری و انتقال سیم منسوخ شده اند.
 • در بیشتر موارد ، دسته ای از واسطه ها مانند بانک ها و کارگزاران این روند را کاهش می دهند و معاملات را گران و کند می کنند.
 • نابرابری مالی در سراسر جهان در حال رشد است.
 • حدود 3 میلیارد نفر بدون بانکی یا کم هزینه نمی توانند به خدمات مالی دسترسی پیدا کنند. این تقریباً نیمی از جمعیت کره زمین است!

مبانی ارزهای رمزنگاری شده

شما می دانید که چگونه ارز روزمره و مبتنی بر دولت شما در بانک ها محفوظ است؟و اینکه شما به دستگاه خودپرداز یا اتصال به یک بانک نیاز دارید تا بیشتر از آن استفاده کنید یا آن را به افراد دیگر منتقل کنید؟خوب ، با ارزهای رمزپایه ، ممکن است بتوانید از شر بانک ها و سایر واسطه های متمرکز به طور کلی خلاص شوید. به این دلیل است که ارزهای رمزنگاری شده به فناوری به نام blockchain متکی هستند که غیر متمرکز است (به این معنی که هیچ موجودی واحد مسئول آن نیست). در عوض ، هر رایانه ای در شبکه معاملات را تأیید می کند.

تعریف پول

 • افراد کافی باید آن را داشته باشند.
 • بازرگانان باید آن را به عنوان نوعی پرداخت بپذیرند.
 • جامعه باید اعتماد کند که این ارزشمند است و در آینده ارزشمند خواهد ماند.

یکی دیگر از تغییر های مهم پول سهولت معامله آن بوده است. دردسر حمل یک تن میله های طلا از یک کشور به کشور دیگر یکی از اصلی ترین دلایلی بود که نقدی اختراع شد. سپس ، هنگامی که مردم حتی تنبل تر شدند ، کارت های اعتباری اختراع شدند. اما کارت های اعتباری پولی را که دولت شما کنترل می کند ، حمل می کنند.

هرچه جهان به هم پیوسته تر می شود و بیشتر نگران مقاماتی است که ممکن است بهترین منافع مردم را در ذهن داشته باشند یا نباشند ، ایده این است که ارزهای رمزپایه ممکن است جایگزین ارزشمندی ارائه دهند.

یک واقعیت جالب در اینجا وجود دارد: ارز عادی و تحت حمایت دولت شما ، مانند دلار آمریکا ، باید با نام فانتزی خود ، ارز فیات ، اکنون که ارزهای رمزنگاری شده است ، برود. فیات به عنوان یک مناقصه قانونی مانند سکه ها و اسکناس ها توصیف می شود که فقط به این دلیل که دولت چنین می گوید ، ارزش دارند.

برخی از تاریخچه رمزنگاری

در اواخر سال 2022 ، سرنوشت cryptocurrency عالی به نظر نمی رسید. در نیمه اول سال 2022 ، قیمت ها پس از فروپاشی برخی از ارزهای رمزنگاری کاهش یافت و تا اواخر سال 2022 ، بسیاری از شرکت های مرتبط با رمزنگاری در صورت عدم ورشکستگی با مشکلات مالی جدی روبرو بودند.

در نوامبر 2022 ، مبادلات مشهور رمزنگاری FTX و FTX. US برای ورشکستگی تشکیل شد و بنیانگذار آنها ، سام بانکمن سرخ شده ، در دسامبر سال 2022 به جرم کلاهبرداری دستگیر شد.

با این حال ، حتی پس از این وقایع ، بسیاری از تحلیلگران مالی انتظار داشتند که رمزنگاری شود تا بهبود یابد و تحمل کند.

آغاز Crypto

اولین cryptocurrency (Drumroll لطفا) بیت کوین بود! شما احتمالاً بیش از هر چیز دیگری در صنعت رمزنگاری از بیت کوین شنیده اید. بیت کوین اولین محصول اولین blockchain بود که توسط برخی از نهادهای ناشناس ساخته شده بود که با نام Satoshi Nakamoto رفت. Satoshi ایده بیت کوین را در سال 2008 منتشر کرد و آن را به عنوان "نسخه کاملاً همکار به همتا" از پول الکترونیکی توصیف کرد.

بیت کوین اولین رمزنگاری شده است ، اما تلاش های زیادی برای ایجاد ارزهای دیجیتال سالها قبل از معرفی بیت کوین به طور رسمی رخ داده است.

ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین از طریق فرآیندی به نام معدن ایجاد می شوند. بسیار متفاوت از سنگ معدن معدن ، معدنکاری ارزهای رمزپایه شامل رایانه های قدرتمند است که مشکلات پیچیده را حل می کنند.

بیت کوین تا سال 2011 تنها cryptocurrency باقی مانده است. سپس علاقه مندان به بیت کوین متوجه نقص های موجود در آن شدند ، بنابراین آنها تصمیم گرفتند سکه های جایگزین ، همچنین به عنوان altcoins نیز شناخته شوند تا طراحی بیت کوین را برای مواردی مانند سرعت ، امنیت ، ناشناس بودن و موارد دیگر بهبود بخشند.

در میان اولین آلتوین ها Litecoin بود که هدف آن تبدیل شدن به نقره طلای بیت کوین بود. از سال 2022 ، تعداد ارزهای رمزنگاری شده به بیش از 19،000 افزایش یافته است ، اگرچه انتظار نمی رفت بسیاری از این موارد زنده بمانند.

مزایای اصلی cryptocurrency

 • کاهش فساد: با قدرت زیاد مسئولیت بزرگی به همراه دارد. اما هنگامی که شما فقط به یک شخص یا موجودیت یک تن قدرت می دهید ، احتمال سوء استفاده از آنها افزایش می یابد. لرد آکتون ، سیاستمدار بریتانیایی قرن نوزدهم ، بهترین گفت: "قدرت تمایل به فاسد شدن دارد و قدرت مطلق کاملاً فاسد می شود."شبکه. به هر حال این ایده اصلی در زمینه فناوری blockchain است.
 • از بین بردن چاپ پول شدید: دولت ها دارای بانک های مرکزی هستند و بانک های مرکزی در هنگام مواجهه با یک مشکل جدی اقتصادی ، توانایی چاپ پول را دارند. به این فرایند نیز کاهش کمی گفته می شود. با چاپ پول بیشتر ، یک دولت ممکن است بتواند بدهی را وثیقه کند یا ارز خود را کم کند. با این وجود ، این رویکرد مانند قرار دادن بانداژ روی یک پای شکسته است. نه تنها به ندرت مشکل را حل می کند ، بلکه عوارض جانبی منفی نیز گاهی اوقات می تواند از مسئله اصلی فراتر رود. به عنوان مثال ، وقتی کشوری مانند ایران یا ونزوئلا پول زیادی را چاپ می کند ، ارزش ارز آن به حدی کاهش می یابد که Skyrockets و افراد تورم و مردمحتی نمی توان کالا و خدمات روزمره را خریداری کرد. پول نقد آنها به سختی به اندازه رول کاغذ توالت ارزشمند می شود. بیشتر ارزهای رمزنگاری شده دارای مقدار محدود و مشخصی از سکه در دسترس هستند. هنگامی که تمام این سکه ها در حال گردش هستند ، یک نهاد مرکزی یا شرکت در پشت blockchain هیچ راهی آسان برای ایجاد سکه های بیشتر یا اضافه کردن به عرضه آن ندارد.
 • با پرداخت هزینه پول خود به مردم: با پول نقد سنتی ، شما اساساً تمام کنترل خود را به بانک های مرکزی و دولت می دهید. اگر به دولت خود اعتماد دارید ، این عالی است ، اما به خاطر داشته باشید که در هر نقطه ، دولت شما قادر است حساب بانکی خود را به سادگی یخ بزند و دسترسی شما به بودجه خود را انکار کند. به عنوان مثال ، در ایالات متحده ، اگر نداریدیک اراده قانونی و صاحب یک تجارت ، دولت حق دارد در صورت از بین رفتن ، تمام دارایی های شما را داشته باشد. برخی از دولت ها حتی می توانند به سادگی یادداشت های بانکی را که هند در سال 2016 انجام داد ، لغو کنند. با ارزهای رمزپایه ، شما و فقط می توانید به بودجه خود دسترسی پیدا کنید.
 • قطع واسطه: با پول سنتی ، هر بار که انتقال می دهید ، یک واسطه مانند بانک خود یا یک سرویس پرداخت دیجیتال کاهش می یابد. با ارزهای رمزپایه ، تمام اعضای شبکه در blockchain این واسطه هستند. جبران خسارت آنها متفاوت از مبلغ Fiat Money Widdlemen است و بنابراین در مقایسه با حداقل است.
 • خدمت به بی نظیر: بخش وسیعی از شهروندان جهان دسترسی یا دسترسی محدودی به سیستم های پرداخت مانند بانک ها ندارند. Cryptocurrencies با هدف برطرف کردن این مسئله با گسترش تجارت دیجیتال در سراسر جهان به گونه ای که هر کسی که دارای تلفن همراه است می تواند شروع به پرداخت کند. و بله ، تعداد بیشتری از افراد به تلفن های همراه نسبت به بانک ها دسترسی دارند. در حقیقت ، تعداد بیشتری از افراد دارای تلفن همراه نسبت به توالت دارند ، اما در این مرحله ممکن است فناوری blockchain نتواند مسئله دوم را حل کند.

اسطوره های رمزنگاری مشترک و blockchain

در طول بیت کوین در سال 2017 ، تصورات غلط زیادی درباره کل صنعت شروع به گردش کرد. این اسطوره ها ممکن است در تصادف cryptocurrency که به دنبال افزایش بود ، نقش داشته باشند. نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که هم فناوری blockchain و هم محصول جانبی آن ، بازار cryptocurrency ، هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند و همه چیز به سرعت در حال تغییر است.

How blockchain works

نسخه ساده شده از نحوه عملکرد یک blockchain.

بگذارید برخی از رایج ترین سوء تفاهم ها را از این راه خارج کنم:

 • ارزهای رمزپایه فقط برای مجرمان خوب است. برخی از ارزهای رمزنگاری شده به عنوان یکی از ویژگی های اصلی آنها ناشناس بودن دارند. این بدان معناست که هنگام انجام معاملات ، هویت شما فاش نمی شود. سایر ارزهای رمزپایه مبتنی بر یک blockchain غیر متمرکز است ، به این معنی که یک دولت مرکزی تنها قدرت پشت سر آنها نیست. این ویژگی ها چنین ارزهای رمزنگاری شده را برای مجرمان جذاب می کند. با این حال ، شهروندان مطیع قانون در کشورهای فاسد نیز می توانند از آنها بهره مند شوند. به عنوان مثال ، اگر به دلیل فساد و بی ثباتی سیاسی به بانک محلی یا کشور خود اعتماد ندارید ، بهترین راه برای ذخیره پول خود ممکن است از طریق دارایی های blockchain و cryptocurrency باشد.
 • می توانید با استفاده از تمام ارزهای رمزنگاری شده ، معاملات ناشناس را انجام دهید. به دلایلی ، بسیاری از افراد بیت کوین را با ناشناس بودن برابر می کنند. اما بیت کوین به همراه بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده دیگر ، به هیچ وجه ناشناس بودن را در بر نمی گیرد. کلیه معاملات انجام شده با استفاده از چنین ارزهای رمزنگاری شده در blockchain عمومی انجام می شود. برخی از ارزهای رمزنگاری شده مانند مونرو ، حفظ حریم خصوصی را در اولویت قرار می دهند ، به این معنی که هیچ شخص خارجی نمی تواند منبع ، مقدار یا مقصد معاملات را پیدا کند. با این حال ، بیشتر ارزهای رمزنگاری شده ، از جمله بیت کوین ، به این روش عمل نمی کنند.
 • تنها کاربرد blockchain بیت کوین است. این ایده نمی تواند از حقیقت دور باشد. بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه یک محصول کوچک از انقلاب blockchain است. بسیاری بر این باورند که ساتوشی بیت کوین را به سادگی ایجاد کرد تا نمونه ای از نحوه عملکرد فناوری blockchain را ارائه دهد.
 • تمام فعالیت های blockchain خصوصی است. بسیاری از افراد به دروغ معتقدند که فناوری blockchain برای عموم آزاد نیست و فقط برای شبکه کاربران مشترک خود قابل دسترسی است. اگرچه برخی از شرکت ها blockchain های خصوصی خود را ایجاد می کنند تا فقط در بین کارمندان و شرکای تجاری مورد استفاده قرار گیرند ، اکثریت blockchains در پشتارزهای رمزپایه معروف مانند بیت کوین توسط عموم قابل دسترسی است. به معنای واقعی کلمه هر کسی که دارای رایانه باشد می تواند در زمان واقعی به معاملات دسترسی پیدا کند. به عنوان مثال ، می توانید معاملات بیت کوین در زمان واقعی را مشاهده کنید.

خطرات رمزنگاری

درست مانند هر چیز دیگری در زندگی ، ارزهای رمزنگاری شده با چمدان ریسک خود هستند. این که آیا شما با رمزنگاری تجارت می کنید ، روی آنها سرمایه گذاری می کنید ، یا به سادگی برای آینده آنها را نگه دارید ، باید خطرات را از قبل ارزیابی و درک کنید. برخی از خطرات مورد بحث در مورد رمزنگاری شامل نوسانات و عدم تنظیم آنها است.

نوسانات به ویژه در سال 2017 ، هنگامی که قیمت اصلی ترین ارزهای رمزنگاری شده ، از جمله بیت کوین ، بالای 1000 درصد افزایش یافته و بعد از آن سقوط کرد. با این حال ، با آرامش Cryptocurrency ، نوسانات قیمت قابل پیش بینی تر شده و از الگوهای مشابه سهام و سایر دارایی های مالی پیروی کرده است.

مقررات یکی دیگر از موضوعات مهم در صنعت است. نکته جالب این است که هم عدم تنظیم و هم در معرض مقررات می تواند به حوادث خطر برای سرمایه گذاران رمزنگاری تبدیل شود.

دنده برای انجام معاملات

ارزهای رمزپایه در اینجا برای آسانتر و سریعتر معاملات هستند. اما قبل از این که از این مزایا استفاده کنید ، باید با وسایل رمزنگاری ارتباط برقرار کنید ، کشف کنید که می توانید دست خود را در ارزهای مختلف رمزنگاری کنید و با جامعه cryptocurrency آشنا شوید. برخی از ملزومات شامل کیف پول های رمزنگاری و مبادلات است.

کیف پول cryptocurrency

برخی از کیف پول های cryptocurrency ، که رمزنگاری های خریداری شده شما را نگه می دارند ، مشابه خدمات پرداخت دیجیتال مانند Apple Pay و PayPal هستند. اما به طور کلی ، آنها با کیف پول های سنتی متفاوت هستند و در قالب های مختلف و سطح امنیت قرار می گیرند.

شما نمی توانید بدون کیف پول رمزنگاری در بازار cryptocurrency شرکت کنید. به جای استفاده از نمونه های آنلاین مناسب ، امن ترین نوع کیف پول مانند کیف پول سخت افزار یا کاغذی را بدست آورید.

مبادلات رمزنگاری

بعد از اینکه خودتان یک کیف پول رمزنگاری را بدست آورید ، شما آماده خرید Crypto هستید و یکی از بهترین مقصد ها مبادله رمزنگاری است. این خدمات وب آنلاین جایی است که می توانید پول سنتی خود را برای خرید ارزهای رمزنگاری ، تبادل انواع مختلف ارزهای رمزنگاری شده یا حتی ارزهای رمزنگاری شده خود را منتقل کنید.

ذخیره ارزهای رمزنگاری شده شما در مبادله خطر بالایی در نظر گرفته می شود زیرا بسیاری از این مبادلات در گذشته در معرض حملات هک و کلاهبرداری قرار گرفته اند. هنگامی که با معاملات خود تمام شد ، بهترین شرط شما این است که دارایی های دیجیتالی جدید خود را به کیف پول شخصی و ایمن خود منتقل کنید.

صرافی ها به شکل و اشکال مختلف ارائه می شوند. برخی مانند بورس های سنتی هستند و به عنوان واسطه عمل می کنند - چیزی که علاقه مندان به رمزنگاری معتقدند سیلی در مقابل بازار رمزنگاری است ، که در تلاش است تا یک واسطه متمرکز را حذف کند. برخی دیگر غیرمتمرکز هستند و خدماتی را ارائه می دهند که خریداران و فروشندگان به صورت همسالان جمع می شوند و معامله می کنند ، اما مانند خطر قفل کردن خود با مجموعه مشکلات خود همراه هستند.

نوع سوم مبادله رمزنگاری به نام هیبرید نامیده می شود و مزایای دو نوع دیگر را برای ایجاد یک تجربه بهتر و امن تر برای کاربران ادغام می کند.

جوامع cryptocurrency

آشنایی با جامعه رمزنگاری می تواند مرحله بعدی باشد زیرا راه خود را در بازار پیدا می کنید. وب دارای اتاق های چت و گروه های پشتیبانی زیادی است تا به شما حس بازار و آنچه مردم در مورد آن صحبت می کنند ، ارائه دهد. در اینجا چند روش برای درگیر شدن وجود دارد:

 • گروه های تلگرام خاص رمزنگاری. بسیاری از ارزهای رمزپایه کانال های بسیار خاص خود را در برنامه Telegram دارند. برای پیوستن به آنها ، ابتدا باید برنامه Telegram Messenger را در تلفن هوشمند یا رایانه خود بارگیری کنید. برای iOS و Android در دسترس است.
 • اتاق های گفتگوی Crypto در Reddit یا BitCointalk: BitCointalk و Reddit برخی از قدیمی ترین اتاق های گفتگوی رمزنگاری را در اطراف خود دارند. شما می توانید برخی از مباحث را بدون ثبت نام مشاهده کنید ، اما اگر می خواهید درگیر شوید ، باید وارد شوید. (البته ، Reddit منحصر به Cryptos نیست ، اما می توانید انواع مختلفی از مباحث cryptocurrency را جستجو کنید.)
 • TradingView CHAT ROOM: یکی از بهترین سیستم عامل های تجاری در آنجا ، TradingView همچنین دارای یک سرویس اجتماعی است که در آن معامله گران و سرمایه گذاران از همه نوع جمع می شوند و افکار ، سؤالات و ایده های خود را به اشتراک می گذارند.
 • گروه سرمایه گذاری حق بیمه Diva را سرمایه گذاری کنید: اگر به دنبال مکانی کمتر شلوغ و سرمایه گذاری/تجارت متمرکز تر برای پشتیبانی هستید ، می توانید به گروه سرمایه گذاری ما بپیوندید (و مستقیماً با من به عنوان یک پراکنده گپ بزنید).

از طرف تلنگر ، بسیاری از کلاهبرداران نیز این نوع سیستم عامل ها را برای تبلیغ و فریب دادن اعضای خود هدف قرار می دهند. عقل خود را در مورد خود نگه دارید.

در مورد این مقاله

این مقاله از کتاب است:

درباره نویسنده کتاب:

Kiana Danial مدیرعامل Invest Diva و همچنین یک متخصص سرمایه گذاری شخصی و مدیریت ثروت بین المللی است. او کارگاه ها و سمینارهایی را به شرکت ها ، دانشگاه ها و گروه های سرمایه گذاری ارائه می دهد و در Forbes و CNN به نمایش در آمده است. وی توسط Wealth & Finance Inteational به عنوان کارشناس سرمایه گذاری شخصی سال 2018 معرفی شد.

کتاب دستیار معامله گر...
ما را در سایت کتاب دستیار معامله گر دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : پرویز صیاد بازدید : 41 تاريخ : پنجشنبه 3 فروردين 1402 ساعت: 23:31