مدیریت |الهام بخش رهبران تجارت

ساخت وبلاگ

What do you mean by platform

سووی ننونن می نویسد قبل از اینکه بتوانید پاسخ دهید که آیا شرکت شما به یک استراتژی پلتفرم احتیاج دارد ، ابتدا باید منظور شما را از "پلتفرم" تعریف کنید.

سیستم عامل ها تجارت بزرگی هستند - یا حداقل آنها در تجارت بزرگ هستند. هر مجله ای را باز کنید یا یک صحبت TED تصادفی را تماشا کنید ، و این احتمال وجود دارد که با انجیل سکوها روبرو شوید.

حتی بررسی محترم تجارت هاروارد در شماره آوریل 2016 بر روی سیستم عامل ها متمرکز شده است. قرار است سیستم عامل ها اقتصاد و قوانین بازی را در صنایع مختلف تغییر دهند. پیشرفت برخی از شرکت های بسیار موفق مانند آمازون و اپل اغلب به مدل های تجاری پلت فرم خود نسبت داده می شود.

با این حال ، هرچه صحبت های بیشتری درباره سیستم عامل ها وجود داشته باشد ، به نظر می رسد که در بین مدیران تمرین کننده بیشتر وجود دارد. آیا صنعت ما تحت حمله مدل های تجاری پلتفرم قرار دارد؟آیا ما به یک استراتژی پلتفرم احتیاج داریم؟و اساساً: این سیستم عامل هایی که همه از آنها غافل می شوند چیست؟

همان نام ، معانی متعدد

جای تعجب نیست که پزشکان گیج شده اند. اصطلاحات همیشه در علوم اجتماعی مانند مدیریت یک چالش است. بیشتر اوقات این مشکل به عنوان مجموعه ای از مترادف تحقق می یابد: هر یک از دانشگاهی و مشاور که اصطلاح خود را می گذرانند ، در حالی که اساساً در مورد همان پدیده صحبت می کنند. مقابله با این دریای مترادف ناامید کننده است - فقط از هر دانشجوی فارغ التحصیل بپرسید - اما هنوز هم قابل انجام است.

متأسفانه ، یک شکل حتی خطرناک تر از سردرگمی اصطلاحات وجود دارد: استفاده از اصطلاح دقیق به معنای کاملاً متفاوت. و در حال حاضر به نظر می رسد مکالمات مربوط به "سیستم عامل ها" از این بیماری رنج می برند. یک بررسی سریع حداقل شش کاربرد مختلف برای کلمه "پلتفرم" را در یک زمینه تجارت رونمایی می کند:

1. خانواده محصول. در اوایل دهه 1990 وقتی کلمه "پلتفرم" برای اولین بار وارد گفتار اصلی تجارت شد ، معمولاً برای نشان دادن خانواده ای از محصولات که از همان طراحی ، مهندسی و تلاش های تولید و همچنین مؤلفه ها استفاده می کنند ، استفاده می شد. به عنوان مثال ، Volkswagen از همان پلت فرم محصول برای تولید هر دو Audi A4 ، Volkswagen Passat و Skoda Superb استفاده می کند - گروه Volkswagen را قادر می سازد تا ضمن تهیه ترجیح بخش های مختلف مشتری ، هزینه های توسعه و تولید خود را کاهش دهند.

2. قابلیت های سازمانی. تعریف فرهنگ لغت معمولی برای یک سکو "منطقه یا ساختار طولانی ، مسطح و بلند" است که به عنوان مثال شما را قادر می سازد تا در قطار بروید یا سخنرانی کنید. بنابراین ، جای تعجب آور نیست که برخی از کارشناسان توانایی های بنیادی شرکت ها را سیستم عامل می دانند. از این گذشته ، موفقیت Zespri به توانایی خود در تکمیل انواع کیوی و کشت آنها و همچنین مدیریت برند Zespri در سطح جهان متکی است. بنابراین ، بی اساس نیست که بگوییم این قابلیت ها بستر تجاری Zespri را تشکیل می دهند.

3. زیرساخت. مشابه با قابلیت های سازمانی ، همچنین زیرساخت های موجود - و غالباً با بودجه عمومی - می توانند به عنوان سیستم عامل هایی که مشاغل را قادر می سازد درک شود. در چنین مواردی ، جاده ها یا زیرساخت های اینترنتی سکوهایی هستند که چندین شرکت می توانند هنگام انجام عملیات خود از آن استفاده کنند.

4- مجموعه نقاط لمسی مشتری. در بازاریابی ، ممکن است با مفهوم بستر تعامل روبرو شوید - که به طور معمول مجموعه ای از نقاط لمسی مشتری بین یک شرکت و مشتری آن را نشان می دهد. تحت این استفاده ، تماس های فروش LinkedIn و شخصی همه بخشی از پلت فرم نامزدی شرکت هستند.

5. واسطه بازار. به طور فزاینده ای ، ما از Word Platform برای توصیف واسطه هایی که دو یا چند طرف را به هم متصل می کنند ، استفاده می کنیم. رسانه ها را می توان چنین بستر دو طرفه ای در نظر گرفت و تبلیغ کنندگان و خوانندگان را گرد هم آورد. مدل کسب و کار آمازون همچنین نمونه ای از بستر بازار چند جانبه است که صدها معاملات در ثانیه را تسویه می کند.

6. اکوسیستم فناوری. سرانجام ، پلتفرم همچنین می تواند یک معماری اکوسیستم یا فناوری را نشان دهد که از عناصر اصلی نسبتاً پایدار و عناصر محیطی قابل تغییر تشکیل شده است. کیت توسعه دهنده برنامه اپل نمونه ای کلاسیک از چنین پلتفرم است: اپل جنبه های اصلی فناوری iOS خود را کنترل می کند ، در حالی که به تعداد زیادی از توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه هایی را از بازی های بچه ها گرفته تا هک های سبک زندگی ایجاد کنند.

بنابراین ، قبل از اینکه بتوانید پاسخ دهید که آیا شرکت شما به یک استراتژی پلتفرم احتیاج دارد ، ابتدا باید منظور شما را با یک "پلتفرم" تعریف کنید. اگر سیستم عامل های شما در مورد خانواده های محصول ، قابلیت ها ، زیرساخت ها یا نقاط لمسی مشتری است ، احتمالاً دلیل کمی برای وحشت وجود دارد - این مفاهیم مدتی است که تحت شرایط مختلف بوده اند.

با این حال ، اگر مدل کسب و کار شما تحت تأثیر واسطه های جدید یا فن آوری های دیجیتال قرار دارد ، باید به وزوز سکو توجه کنید. به عنوان مثال ، سیستم عامل های واسطه ای بازار و سیستم عامل های اکوسیستم فناوری تمایل دارند با جلوه های شبکه مشخص شوند (هرچه بازیکنان بیشتری درگیر شوند ، ارزش بیشتری برای همه ایجاد می شود) ، و بنابراین این نوع سیستم عامل ها ممکن است بتوانند صنایع خاصی را مختل کنند. و تحت تأثیر شبکه ، بهتر است که اختلال باشد - یا حداقل متعلق به همان اکوسیستم باشد.

دانشیار سووی ننونن در دانشکده مدیریت فارغ التحصیل دانشکده تجارت دانشگاه اوکلند کار می کند و در برنامه های MBA تدریس می کند. تحقیقات وی بر نوآوری مدل کسب و کار و نوآوری در بازار متمرکز است.< Pan> با این حال ، اگر مدل کسب و کار شما تحت تأثیر واسطه های جدید یا فن آوری های دیجیتال قرار دارد ، باید به وزوز سکو توجه کنید. به عنوان مثال ، سیستم عامل های واسطه ای بازار و سیستم عامل های اکوسیستم فناوری تمایل دارند با جلوه های شبکه مشخص شوند (هرچه بازیکنان بیشتری درگیر شوند ، ارزش بیشتری برای همه ایجاد می شود) ، و بنابراین این نوع سیستم عامل ها ممکن است بتوانند صنایع خاصی را مختل کنند. و تحت تأثیر شبکه ، بهتر است که اختلال باشد - یا حداقل متعلق به همان اکوسیستم باشد.

کتاب دستیار معامله گر...
ما را در سایت کتاب دستیار معامله گر دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : پرویز صیاد بازدید : 33 تاريخ : يکشنبه 6 فروردين 1402 ساعت: 0:32