نمودارهای رنکو: چگونه می توانید از آنها در تجارت استفاده کنید؟

ساخت وبلاگ

نمودارها بخش اساسی تجارت هستند ، زیرا آنها اطلاعاتی را نشان می دهند که به فرد کمک می کند تصمیم بگیرد که آیا لحظه ای خوب یا بد برای ورود یا خروج از موقعیت است. انواع زیادی نمودار وجود دارد و محبوب ترین آنها شامل نمودارهای خط ، نمودارهای نوار و نمودارهای شمعدانی است. اما این مقاله به نمودارهای Renko اختصاص داده شده است - نه چندان گسترده ، اما هنوز هم بسیار مفید است. بیشتر بخوانید تا عمیق تر به مفهوم شیرجه بزنید.

نمودارهای رنکو چیست؟

نمودار Renko نوعی نمودار است که در ژاپن ایجاد شده است و بر اساس تغییر قیمت یک مقدار تعیین شده با نادیده گرفتن فریم های زمانی ساخته شده است. این نمودار را با اکثر نمودارهای دیگر که از هر دو قیمت و فواصل زمانی خاص استفاده می کنند - مانند یک دقیقه ، ساعت ، هفته و غیره - متفاوت می کند.

نمودار رنکو نام خود را از کلمه ژاپنی "Renga" گرفت ، که به معنی "آجر" است و واقعاً مانند نتیجه آجر به نظر می رسد. یک آجر جدید فقط زمانی تشکیل می شود که قیمت با یک مقدار مشخص تغییر کند و سپس یک نوار جدید Renko با زاویه 45 درجه قرار می گیرد-چه در بالا یا پایین تر از آجر قبلی بسته به جهت حرکت قیمت. اگر قیمت بالا برود ، آجرها به رنگ سبز یا سفید رنگ شده اند ، در حالی که رو به پایین به رنگ قرمز یا سیاه رنگ است.

آجرها بسته به میزان زمان تغییر قیمت برای اندازه از پیش تعیین شده ، زمان های مختلفی از شکل گیری دارند. چنین رویکردی به معامله گران کمک می کند تا از سر و صدای غیر ضروری خلاص شوند و درک واضح تری از روند فعلی بازار به آنها می دهد.

آجر می تواند از هر اندازه قیمت مانند 0. 5 دلار ، 10 دلار و غیره تشکیل شود که به اندازه جعبه معروف است.

نمونه ای از استفاده از نمودارهای Renko

این نمودار Renko یک صعود قوی در یک امنیت با اندازه جعبه خاص را نشان می دهد. میله های Renko بر اساس قیمت های بسته شدن - هر دو اوج و پایین - ایجاد می شوند و تمام تغییرات کوچکتر از اندازه جعبه تنظیم شده فقط نادیده گرفته می شوند. در وسط روند ، یک بازپرداخت کوتاه (یک آجر قرمز) مشاهده می کنیم. با در نظر گرفتن روند صعودی شدید ، این آجر قرمز می تواند فرصتی مناسب برای ورود طولانی باشد. نقطه خروج می تواند لحظه ای باشد که دو آجر قرمز ظاهر می شود. پس از اتمام صعود ، روند نزولی آغاز می شود. این لحظه از زمان را می توان ضبط کرد تا کوتاه باشد. گاهی اوقات لازم است منتظر یک عقب نشینی کوچک - یک جعبه سبز واحد - باشید تا وارد روند نزولی مداوم شود. نقطه خروج معمولاً با آجرهای سبز جدید همزمان است (حداقل باید دو آجر وجود داشته باشد).

اینها فقط نمونه هایی از آنچه می تواند اتفاق بیفتد. نمودارهای قیمت رنکو ممکن است کاملاً مفید باشد که شما نیاز به داشتن یک تصویر واضح از روند فعلی داشته باشید ، اما آنها به پیش بینی روندهای آینده کمک نمی کنند.

نمودارهای Renko چگونه در تجارت کار می کنند؟

نمودارهای Renko حرکات قیمت کوچک را نادیده می گیرند ، و این باعث می شود ابزارهای مناسب برای برجسته کردن روندها و معکوس ها باشند. تعیین مناطق پشتیبانی و مقاومت و شکستگی آسان است. چنین سادگی باعث می شود توجه به خرید و فروش سیگنال ها آسانتر شود ، که هنگامی که رنگ آجری از صعودی به Bearish یا برعکس تغییر می کند ، به معامله گر ارسال می شود. اما به شدت توصیه می شود از نمودارهای Renko به همراه برخی دیگر از ابزارهای تحلیلی ، شاخص های فنی و الگوهای نمودار استفاده کنید تا تصمیم معاملات را درست یا نادرست اثبات کنید و از ضررهای غیر ضروری جلوگیری کنید. وضعیتی که در آن یک روند قوی فقط با یک آجر از رنگ مخالف قطع می شود ، کاملاً متداول است. این خطر ابتلا به موقعیت سودآور را زودتر یا باز کردن آن در جهت اشتباه افزایش می دهد. این باعث می شود تأیید سیگنال ضروری باشد.

رنکو در مقابل هایکین ایشی

نمودارهای Heikin Ashi دارای برخی از ویژگی های مشترک با نمودارهای شمعدانی سنتی هستند. نوع سابق نسخه متوسط از دومی است که به داده های نوار قبلی نیاز دارد تا قیمت افتتاح شمع زیر را تشکیل دهد. شمع هایکین ایشی هر دوره (بسته به بازه زمانی) تشکیل می شود ، در حالی که با رنکو ، آجر جدید فقط هنگامی ایجاد می شود که قیمت با یک مبلغ مشخص تغییر کند.

چنین تجسم باعث می شود نمودار Heikin Ashi نرم تر به نظر برسد و روند و معکوس ها را آسانتر می کند. اما در عین حال ، شکاف هایی وجود دارد ، زیرا داده های قیمت به دلیل میانگین از بین می روند. این می تواند منبع خطر باشد.

نمودار Heikin Ashi با یک رنکو متفاوت به نظر می رسد:

نمودارهای رنکو در مقابل نمودارهای شمعدانی

نمودارهای شمعدانی استاندارد در مقایسه با نمودارهای Renko بیشتر روی بازه های زمانی و حرکات قیمت کوچک متمرکز هستند. شمع جدید هر بازه زمانی بدون توجه به اینکه قیمت تا چه حد پیش می رود تشکیل می شود. اگر فاصله یک ساعت را طی کنیم و فرض کنیم که حداقل یک معامله صورت گرفته است ، شمع تشکیل می شود و قیمت های باز ، نزدیک ، بالا و پایین را خواهیم دید.

نمودارهای Renko این پارامترها را در هر بازه زمانی معاملاتی نشان نمی دهند ، و اگر قیمت با اندازه از پیش تعیین شده حرکت نکند ، آجرهای جدید تشکیل نمی شوند. این باعث می شود که نمودارهای شمعدانی متفاوت به نظر برسد.

مزایای استفاده از نمودارهای Renko چیست؟

نمودارهای رنکو محبوب ترین نوع نیستند ، اما ویژگی های مفید خود را دارند.

 • تغییرات کوچک قیمت در نظر گرفته نمی شود و باعث می شود نمودار بدون هیچ گونه نویز غیر ضروری تمیز به نظر برسد.
 • تجسم نمودارهای رنکو به دلیل نمایش ساده و افزودن رنگ آنها جذاب است. همچنین تفسیر آنها را آسان می کند.
 • شناسایی سطوح حمایت و مقاومت آسانتر است.
 • نمودار را می توان برای توقف ضرر در معاملات روند استفاده کرد.
 • جهت قیمت را می توان با جدیدترین رنگ آجری تشخیص داد.
 • معکوس شدن قیمت را می توان به راحتی با حرکت دو آجر در جهت مخالف تشخیص داد.

محدودیت های استفاده از نمودار رنکو چیست؟

نمودارهای رنکو دارای معایبی نیز هستند. موارد اصلی شامل موارد زیر است.

 • نمودارهای رنکو ممکن است متلاطم باشند که باعث می شود جهت قیمت مبهم باشد. هنگامی که دارایی معاملاتی متلاطم است، نمودار نیز معمولاً متلاطم است.
 • نویز اطلاعاتی نیز گاهی اوقات می تواند مفید باشد. زمانی که معامله‌گر با نمودارهای رنکو کار می‌کند، قیمت‌های بسته شدن و باز کردن و اوج/پایین‌ها قابل مشاهده نیستند.
 • مرتبط ترین تجزیه و تحلیل نمودار معمولاً می تواند برای داده های گذشته اعمال شود. همین را می توان در مورد اندازه آجر بهینه گفت. یک ماشین حساب اندازه آجر رنکو ممکن است برای پیش بینی قیمت در آینده مناسب نباشد.

نحوه خواندن نمودار معاملاتی رنکو

خواندن نمودار رنکو کار سختی نیست. همه آجرها دارای اندازه ثابتی هستند که مقایسه آنها با یکدیگر را آسان می کند. محل و/یا رنگ آجر هر بار که قیمت آجر قبلی از مقدار خاصی بیشتر شود تغییر می کند. تغییر رنگ نشانه ای برای معامله گران است که روند در شرف تغییر است و قیمت در جهت مخالف حرکت می کند.

اندازه یک آجر به اهداف و استراتژی های معاملاتی بستگی دارد. معامله‌گرانی که سپرده‌های طولانی‌تری را باز می‌کنند و نگه می‌دارند، اندازه‌های آجر بزرگ‌تری را در مقایسه با معامله‌گرانی که در بازه‌های زمانی کوتاه حدس و گمان می‌زنند، انتخاب می‌کنند. انتخاب اندازه آجر تعیین می کند که نمودار چقدر "صاف" به نظر می رسد. اگر کوچک باشد، نوسانات بیشتری ایجاد می شود. در این صورت، پیش‌بینی معکوس‌های احتمالی قیمت آسان‌تر خواهد بود. اگر آجر بزرگ باشد، تعداد نوسانات همراه با سر و صدا کاهش می یابد، اما تشخیص معکوس قیمت دشوارتر خواهد بود.

نحوه استفاده از نمودارهای رنکو

تجزیه و تحلیل نمودار رنکو سیگنال های معاملاتی مشابه نمودارهای دیگر را به معامله گران ارائه می دهد.

سطوح حمایت و مقاومت

وضعیتی که قیمت پس از رسیدن به یک سطح معین به عقب باز می گردد، کاملاً رایج است. اگر این سطح بالاتر از قیمت باشد، به عنوان سطح مقاومت شناخته می شود. اگر این سطح کمتر از قیمت باشد، به سطح حمایت تبدیل می شود.

این نوع سیگنال به طور مرتب در بازه های زمانی مختلف ظاهر می شود و در بین کسانی که در نمودارهای رنکو تجارت می کنند بسیار محبوب است.

این نمودار سطح مقاومت را نشان می دهد که همزمان با اوج محلی است: قیمت چندین بار در همان علامت متوقف شد و سپس به عقب حرکت کرد.

نمودارهای Renko به یافتن سطح مقاومت و پشتیبانی بسیار ساده تر کمک می کنند ، زیرا نوسانات بسیار نرم تر به تصویر کشیده می شود. در یک دنیای تجارت کامل ، این سطح در دو تاپ قرار دارد و بعداً توسط سومین مورد تأیید می شود. برای یافتن سطح پشتیبانی ، شما باید فقط با یک تفاوت به همان روش عمل کنید - لازم است به دنبال دو قسمت پایین باشید.

برند

یک شکست از درک سطح پشتیبانی و مقاومت ناشی می شود و وقتی یکی از آنها شکسته می شود اتفاق می افتد. در این شرایط ، در صورتی که مقاومت شکسته یا به سمت پایین باشد ، در صورتی که سطح پشتیبانی شکسته باشد ، این روند به سمت بالا حرکت می کند.

مثال زیر نشان می دهد که چگونه یک شکست در نمودار Renko به نظر می رسد. در این حالت ، بسیاری از معامله گران موقعیت های طولانی را در بیضی سبز باز می کنند ، زیرا آنها انتظار دارند که روند به دست آوردن سرعت و ادامه داشته باشد.

بیش از حد و بیش از حد

معامله گران وقتی بیشتر آنها موقعیت های طولانی را باز کرده اند ، خود را در یک بازار بیش از حد پیدا می کنند. بازارهای بیش از حد را می توان در شرایطی یافت که بیشتر معامله گران در موقعیت های کوتاه قرار دارند و این منجر به عدم تعادل زیادی نسبت به روند نزولی می شود. هر دو شرایط Overbought و Oversold سیگنال های قدرتمندی هستند که بازار در حال معکوس کردن و شروع به حرکت در جهت مخالف است. علیرغم احتمال حرکت روند با بی تحرکی ، خیلی محتمل نیست که تغییر قابل توجهی در قیمت رخ دهد.

نمودارهای Renko حرکت قیمت را به روشی خاص نشان می دهد که به دیدن موقعیت های بیش از حد و بیش از حد به وضوح کمک نمی کند. با این حال ، آنها می توانند به طور غیرمستقیم کشف شوند ، هنگامی که حرکت حتی اگر مدت زمان طولانی باشد ، درست نیست.

این نمودار وضعیت توصیف شده را به تصویر می کشد: آخرین موج روند دقیقاً مشابه موج در ابتدا به نظر می رسد. با مقایسه این دو ، می توانیم موقعیت معکوس روند احتمالی را پیش بینی کنیم.

همچنین می توانید از نوسان سازها استفاده کنید که مناطق بیش از حد و فراتر از آن را تعیین می کنند. این شاخص مقاومت نسبی (RSI) ، نوسان ساز تصادفی و MACD است.

سطح فیبوناچی

نمودار Renko را می توان با کمک سطح فیبوناچی ارزیابی کرد.

این نمونه ای از سطح فیبوناچی است. فلش حداکثر و حداقل سطح محلی را نشان می دهد که نمودار سطح فیبوناچی را لمس می کند.

صحت این لمس ها به دلیل هموار سازی افزایش می یابد. در نتیجه ، سطح مقاومت و پشتیبانی به وضوح تجسم می شود ، که این یک شاخص تأیید کننده برای کسانی است که از تجارت و تجارت کانال استفاده می کنند.

نمودارهای رنکو و الگوهای گرافیکی

الگوهای گرافیکی به طور گسترده در تجزیه و تحلیل فنی استفاده می شود. چندین مورد از آنها وجود دارد که در نمودارهای Renko بسیار آسان است.

سر و شانه ها یک الگوی معکوس است که از دو تاپ پایین (شانه ها) تشکیل شده است و یک مدل بالاتر در بین آنها وجود دارد که این یک سطح محلی است. تمام موقعیت ها باید از "گردن" باز شوند - پایین ترین سطح محلی. این کمترین ها همیشه در همان سطح نیستند ، اما نکته خوب در مورد نمودارهای رنکو این است که این الگوی به راحتی مشخص می شود ، زیرا هیچ سر و صدای غیر ضروری بازار وجود ندارد.

یک تاپ دوتایی پس از رشد طولانی ظاهر می شود. این رقم را می توان مشاهده کرد که سطح مقاومت توسط قیمت آزمایش می شود ، که یک سطح محلی را تشکیل می دهد. توصیه می شود وقتی قیمت از گردنبند بعد از بالا دوم عبور می کند ، موقعیت فروش را باز کنید.

یک پایین دوتایی الگویی است که شبیه به دو برابر است ، اما پس از یک روند نزولی رخ می دهد. همچنین این یک الگوی واژگونی است و با شروع قیمت و رسیدن به نقطه پایانی تصحیح (خط سیاه) باید یک موقعیت طولانی باز شود.

نحوه محاسبه نمودارهای رنکو

آجر جدید هنگامی شکل می گیرد که تغییر قیمت دارایی از اندازه آجر فراتر رود. این اندازه را می توان به سه روش مشترک محاسبه کرد:

 • با درصد از ارزش

در این روش ، آجر به عنوان درصد خاصی از ارزش فعلی دارایی اندازه گیری می شود. معمولی ترین دامنه از 0. 25 ٪ تا 1 ٪ است. اگر تصمیم به استفاده از مقدار پایین تر دارید ، آجرها بیشتر شکل می گیرند. این امر منجر به هموار سازی کمتر قابل توجه خواهد شد. در مورد مقادیر بزرگتر ، به لطف تشکیل آجری کمتر ، هموار سازی افزایش می یابد.

این روش نشان می دهد که مقدار دارایی در یک بازه زمانی خاص چقدر تغییر کرده است. به عبارت دیگر ، این نوسانات دارایی را نشان می دهد.

برای محاسبه ATR ، لازم است که میانگین حرکت (MA) بزرگترین در بین ماژول های سه مقدار زیر را محاسبه کنید: تفاوت بین افراطی محلی ، بین قیمت بالا و بسته و بین پایین و بستهقیمت. دوره MA در تنظیمات تنظیم شده است و ماشین حساب سپس مقدار ATR را در نمودار معمول محاسبه می کند و آن را به اندازه آجر اختصاص می دهد.

روش ATR فرصتی می دهد تا از شر همه سر و صدای غیر ضروری خلاص شود و صرف نظر از نوسانات ، فقط بر روی حرکات مهم متمرکز شود.

این روش حاکی از آن است که مقدار اندازه جعبه ثابت و به صورت دستی توسط معامله گر به عنوان تعداد خاصی از امتیازات تعیین می شود.

استراتژی های نمودار رنکو

بیشتر استراتژی هایی که برای نمودارهای شمعدان ژاپنی ایجاد شده است نیز می تواند برای رنکو نیز اعمال شود. علاوه بر این ، آنها می توانند در بازارهای مختلف از جمله فارکس اعمال شوندکالاها، و سهامدر اینجا برخی از آنها آورده شده است.

شکستن روند

یکی از محبوب ترین و مؤثرترین استراتژی ها ، تجارت با یک روند شکنی است. لازم است که یک خط روند را بر اساس نقاط شدید ترسیم کنید و منتظر شکستن آن باشید. تفاوت بین معاملات در یک روند صعودی و نزولی در این است که خط در مورد اولی و در اوج های دوم هنگام رسیدن به دومی ، در پایین ترین سطح کشیده می شود.

یک شکستن روند معمولاً نشان دهنده وارونگی و شروع حرکت در جهت مخالف است. برای دقیق تر پیش بینی ، باید از نوار تأیید استفاده کنید - آجر بعدی بعد از نوار برک آوت که در همان جهت قبلی پیش می رود.

IMG_3474.png

استراتژی حمایت و مقاومت در برابر مقاومت

این استراتژی شبیه به برنامه ای است که در بالا توضیح داده شد ، اما مبتنی بر سطح پشتیبانی افقی و مقاومت است. در اینجا مثالی آورده شده است که نحوه ایجاد سطح مقاومت را نشان می دهد.

IMG_3472.png

سطح پشتیبانی و مقاومت بر اساس تطبیق آنها با اوج و پایین تنظیم شده است. آنها مانند نوعی مانعی به نظر می رسند که هنگام نزدیک شدن آجر را عقب می اندازد. نمودار بالا سطح مقاومت را نشان می دهد ، که به عنوان یک خط سیاه به تصویر کشیده شده است ، و محافل هنگام متوقف شدن رشد ، مکانهایی را نشان می دهند. مسابقات در اینجا کامل نیستند ، اما یک خطای مجاز است.

IMG_3471.png

پس از تعیین سطح مقاومت ، لازم است منتظر بمانید تا آجر بالاتر از سطح مقاومت باشد. تشکیل نوار دوم که در همان جهت حرکت می کند با روند پیش بینی شده می تواند تأیید خوبی باشد. این یک فلش آبی در نمودار بالا است و می توانید یک موقعیت طولانی را باز کنید. خط قرمز یک توقف است که چند آجر در زیر قرار دارد.

با پیشرفت این روند ، ما منتظر ظاهر سیگنال های معکوس هستیم تا سود کسب کنیم. این یک رقم برتر در مورد ما است.

تجارت نوسان رنکو

نمودارهای رنکو می‌تواند ابزار مفیدی برای معامله‌گران نوسانی باشد که هدفشان گرفتن روندها است و موقعیت‌های خود را تا بازگشت کامل نمی‌بندند. شرایطی که در آن قیمت در حال افزایش است و فقط آجرهای سبز به شکل گیری ادامه می دهند، اصلا نادر نیست. معامله گر نوسان برای خروج از معامله منتظر معکوس شدن یک اندازه از پیش تعیین شده خاص است.

محرک های تجاری بالقوه در نمودارهای رنکو شامل شکست های بالاتر از مقاومت و زیر سطوح حمایتی است. اگر قیمت در سطح مقاومت متوقف شود، می‌توان موقعیت فروش را آغاز کرد و تا زمانی که به سطح حمایت سقوط کرد، نگه داشت. همین استراتژی را می توان برای طولانی شدن نزدیک به سطح پشتیبانی اعمال کرد.

اسکالپینگ نمودار رنکو

هدف استراتژی اسکالپینگ کسب سود چندین بار در روز از حرکات کوچک قیمت است. از آنجایی که نمودار رنکو بر اساس حرکات قیمت ساخته شده است، جهت کلی روند را نشان می دهد و بازه های زمانی را نادیده می گیرد، داده ها همیشه در زمان مقرر ارائه نمی شوند. این باعث می شود نمودارهای رنکو بهترین انتخاب برای استراتژی اسکالپینگ نباشد.

نکاتی برای استفاده از نمودارهای رنکو

یکی از رایج ترین سؤالات در مورد تجارت در بازارهای مالی این است که چگونه تجارت موفق انجام شود. متأسفانه، هیچ استراتژی یکپارچه ای وجود ندارد که موفقیت را تضمین کند، اما نکاتی وجود دارد که ممکن است شانس شما را برای کسب سود افزایش دهد.

 • انتخاب دقیق یک روند ضروری است.
 • اندازه آجر رنکو از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • انتخاب درست پلتفرم معاملاتی بسیار مهم است.
 • صبر، مدیریت مالی و ارزیابی ریسک عوامل کلیدی هستند.

نتیجه

نمودار رنکو نوعی نمودار است که بر اساس تغییر قیمت و بدون توجه به بازه‌های زمانی تنظیم می‌شود. این نمودار را برای کسانی که نیاز به دیدن روندهای واضح و بدون نویز اطلاعاتی دارند مناسب می کند. تصویر واضح آن، به نوبه خود، فرصتی عالی برای مشاهده الگوهای گرافیکی، سطوح مقاومت و حمایت، خطوط روند و سایر عناصر حیاتی هر استراتژی معاملاتی می دهد.

اطلاعیه مهم: هر گونه اخبار، نظرات، تحقیقات، تحلیل ها، قیمت ها یا سایر اطلاعات موجود در این مقاله به عنوان تفسیر کلی بازار ارائه شده است و به منزله مشاوره سرمایه گذاری نمی باشد. تفسیر بازار مطابق با الزامات قانونی طراحی شده برای ارتقای استقلال تحقیقات سرمایه گذاری تهیه نشده است و بنابراین، هیچ گونه منعی برای معامله قبل از انتشار ندارد. عملکرد گذشته نشانه ای از عملکرد احتمالی آینده نیست. هرگونه اقدامی که در رابطه با اطلاعات این مقاله انجام دهید کاملاً به عهده شماست و ما مسئولیتی در قبال ضرر و زیان ناشی از استفاده از این مقاله نخواهیم داشت.

هشدار خطر: CFD ها ابزارهای پیچیده ای هستند و با ریسک بالایی در از دست دادن سریع پول به دلیل اهرم همراه هستند. درصد بالایی از سرمایه‌گذاران خرده‌فروش هنگام معامله CFD با این ارائه‌دهنده ضرر می‌کنند. باید در نظر بگیرید که آیا می دانید CFD ها چگونه کار می کنند و آیا می توانید ریسک بالای از دست دادن پول خود را بپذیرید یا خیر.

کتاب دستیار معامله گر...
ما را در سایت کتاب دستیار معامله گر دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : پرویز صیاد بازدید : 132 تاريخ : جمعه 4 فروردين 1402 ساعت: 0:32