مبانی بازار سهام برای مبتدیان: اصطلاحات و مفاهیمی که باید بدانید

ساخت وبلاگ

Stock market basics for beginners, terms and concepts

اگر متخصص باشید، ممکن است چیزهای زیادی در مورد بازارهای سهام خوانده باشید و یاد گرفته باشید. اما، اگر شما یک آماتور یا یک مبتدی در دنیای بازار سهام هستید، چه؟امروز شما را به اصول اولیه سرمایه‌گذاری در سهام بازمی‌گردانیم. این اصول شگفت انگیز بازار بورس برای مبتدیان را از دست ندهید، راهنمای کاملی برای درک و ساده کردن مفاهیم پیچیده.

با فکر فرو رفتن در عرصه قوی و پویا بازار سهام، احتمالاً نمی توانید از دانستن این اصطلاحات و مفاهیم مهم و جالب غافل شوید.

بیایید یکی یکی به آنها بپردازیم…

اصول بازار سهام: چه چیزی باید بدانیم؟

اینها اصطلاحات ساده بازار سهام هستند که یک سرمایه گذار یا معامله گر بالقوه باید قبل از ورود به عرصه سهام قوی از آنها استفاده کند.

1. سهام:

سهام به معنای بخشی از مالکیت در یک شرکت سهامی عام است. به عنوان یک سرمایه گذار، این به شما امکان می دهد تا از مالکیت بخشی از آن شرکت، سود مالی کسب کنید. به زبان ساده، سهام سهمی از یک شرکت است که می تواند توسط سرمایه گذاران خریداری یا معامله شود. اگر سهامی بخرید، به سهامدار آن شرکت سهامی عام تبدیل می شوید. این به این معنی است که شما در آن شرکت سهام دارید. عملکرد شرکت همراه با سایر عوامل مهم بر قیمت سهام تأثیر می گذارد. بنابراین، ارزش یک سهام ممکن است افزایش یا کاهش یابد، یعنی سهامداران آن یا از آن سود می برند یا ضرر می کنند.

همچنین تفاوت را بدانید: سهام در مقابل سهام

2. انواع مختلف سهام:

2 نوع اصلی سهام وجود دارد: سهام عادی و سهام ممتاز.

سهام رایج:

سهام عادی نشان دهنده مالکیت در یک شرکت است. سرمایه گذار سهام عادی حق دریافت سود سهام به علاوه کسب سود از سود ارزش سهام را دارد. به عنوان سهامدار، در رای دادن به اعضای هیئت مدیره نیز به ازای هر سهم یک رای می گیرید. اما، اگر شرکت ورشکسته شود، سهامداران عادی تا زمانی که بستانکاران، دارندگان اوراق قرضه و سهامداران ممتاز حقوق دریافت نکنند، پولی دریافت نمی کنند.

سهام ترجیحی:

سهام ممتاز نشان دهنده درجاتی از مالکیت در یک شرکت است. اما، سهامداران حق رای ندارند. اما برای سهام ممتاز، سود سهام قبل از سهام عادی اعلام می شود. در صورت تقاضای نقدینگی، سهامداران ممتاز نیز بر سهامداران سهام عادی ارجحیت دارند.

طبقه بندی سهام: سایر

با این حال، سهام را می توان بر اساس انواع مختلف طبقه بندی کرد:

  • ارزش بازار: سهام با ارزش بالا، سهام با ارزش متوسط و سهام با سرمایه کوچک.
  • ریسک نوسانات: سهام بتا، سهام بلو چیپ.
  • نوع سود سهام: سهام رشد ، سهام درآمد.
  • روند قیمت: سهام دفاعی ، سهام چرخه ای.
  • قیمت: سهام بیش از حد ، سهام کم ارزش.
  • نوع بخش: سهام بانکی ، سهام فلزی ، سهام فناوری اطلاعات ، سهام داروسازی و غیره

3. بازار سهام:

بورس سهام بستری است که سهام آنها خریداری و فروخته می شود ، درست همانطور که غذا در یک فروشگاه مواد غذایی خریداری و فروخته می شود. امروزه ، آن را به صورت الکترونیکی وجود دارد. می توانید از طریق رایانه/موبایل خود به صورت الکترونیکی به بازار دسترسی پیدا کنید. بازار سهام برای کمک به شما در تسهیل معاملات خود وجود دارد. بنابراین ، اگر می خواهید یک سهم بخرید ، بورس سهام به شما کمک می کند تا با فروشنده ملاقات کنید و برعکس. دو بورس سهام اصلی در هند وجود دارد: بورس اوراق بهادار بمبئی (BSE) و بورس اوراق بهادار ملی (NSE).

شما همچنین ممکن است دوست دارید اکتشاف کنید: 10 برتر بورس برتر جهان

4. کارگزار سهام:

یک فرد متوسط دسترسی مستقیم به بورس اوراق بهادار ندارد. برای تجارت در مبادله ، به یک واسطه نیاز دارید که به آن کارگزار گفته می شود. بورس اوراق بهادار به این کارگزاران اجازه تجارت می دهد. بنابراین ، هر کارگزار سهام به عنوان عضو بازرگانی با بورس اوراق بهادار ثبت می شود و دارای مجوز کارگزار سهام است. این کارگزاران سهام هزینه ای را برای خدمات خود که به عنوان کارگزاری گفته می شود ، پرداخت می کنند.

شما می توانید بین یک کارگزار کامل سرویس یا هر یک از بهترین کارگزاران تخفیف در هند انتخاب کنید.

درآمد از سهام:

در درجه اول 2 روش برای درآمد از سهام وجود دارد.

  • افزایش قیمت: هنگامی که سهام با قیمت بالاتر از قیمت خریداری شده فروخته می شود.
  • سود سهام: هنگامی که یک شرکت سود سهام (سهم از سود آن) را به سرمایه گذار پرداخت می کند.

تغییر در قیمت سهام:

قیمت سهام به دلیل دو عامل مهم تغییر می کند: عرضه و تقاضا. تصور کنید که افراد بیشتری مایل به خرید سهام (تقاضا) به جای فروش آن (عرضه) هستند ، قیمت سهم بالا می رود. برعکس ، اگر تعداد بیشتری از مردم مایل به فروش سهام از خرید آن باشند ، عرضه بیشتری از تقاضا وجود خواهد داشت و قیمت سهم کاهش می یابد.

بیاموزید که چگونه قیمت سهام تعیین می شود و عواملی که بر آن تأثیر می گذارند.

عوامل اصلی بیشماری وجود دارد که می تواند بر قیمت سهام تأثیر بگذارد. با این حال ، یکی از مهمترین عوامل درآمد شرکت است. سود بیشتر یک شرکت کسب می کند. هر چه بیشتر مردم مایل به خرید آن باشند. شرکت های ذکر شده در بورس سهام موظفند درآمد خود را برای هر سه ماهه (نتایج سه ماهه 4 بار در سال) و درآمد سالانه (نتایج سالانه یک بار در سال) منتشر کنند. اگر نتایج یک شرکت بهتر از حد انتظار باشد ، قیمت سهام افزایش می یابد و اگر نتایج ناامید کننده باشد ، قیمت سهام کاهش می یابد.

احساسات بازار نیز در این زمینه نقش اساسی دارد. هنگامی که اعلامیه های مثبت انجام می شود ، شرکت کنندگان در بازار تمایل به خرید سهام با هر قیمت معین دارند و این آبشار را در یک تظاهرات قیمت سهام قرار می دهد.

فکر می کنید در سهام سرمایه گذاری کنید؟نگاهی به نسبت های مالی مهمی که هر سرمایه گذار باید بداند

سود سهام:

سود سهام مبلغی است که توسط یک شرکت به سهامداران خود پرداخت می شود. در حالی که بخش عمده ای از سود خالص توسط شرکت برای فعالیت های مداوم و آینده تجاری نگهداری می شود ، می توان باقیمانده را به عنوان سود سهام به سهامداران اختصاص داد. بعضی اوقات ، شرکت ها سود نمی گیرند اما برای حفظ سابقه خود در زمینه سود سهام منظم ، سود سهام خود را ادامه می دهند.

چیدن سهام: چگونه می توان آن را ادامه داد؟

هنگامی که یک شرکت رشد می کند و سود زیادی کسب می کند ، تقاضای سهام آن معمولاً افزایش می یابد ، همانطور که قیمت سهام آن نیز چنین است. اگر سود یک شرکت در حال کاهش باشد ، سرمایه گذاران می خواهند سهام خود را بفروشند و قیمت سهام کاهش یابد. برای خرید موفقیت آمیز سهام ، بنابراین افزایش قیمت سهام پس از خرید ، بهترین سیاست جمع آوری هرچه بیشتر اطلاعات است. تحقیقات در مورد شرکت ، آن را از زوایای مختلف تجزیه و تحلیل کرده و رابطه بین شرکت و قیمت سهام آن را آزمایش کنید.

شرایط و مفاهیم بازار سهام:

سرمایه گذار یا معامله گر بودن ، در اینجا چند مفاهیم اضافی وجود دارد که باید بدانید:

شاخص بازار سهام:

شاخص بازار سهام یک اقدام آماری است که تغییراتی را که در بازار سهام رخ می دهد نشان می دهد. این نشان دهنده احساسات کلی بازار و جهت حرکت قیمت محصولات در بخش های مختلف بازار است. این ابزاری است که توسط سرمایه گذاران و مدیران مالی برای توصیف بازار و مقایسه بازده سرمایه گذاری های خاص استفاده می شود.

برای ایجاد یک شاخص ، چند سهام از بین اوراق بهادار که قبلاً در بورس ذکر شده اند انتخاب شده و با هم گروه بندی می شوند. روشهای مختلفی برای ساخت شاخص های فردی وجود دارد ، اما بیشتر محاسبات بر اساس ریاضیات متوسط وزنی این سهام انتخاب شده است.

دو شاخص بورس سهام در هند NSE Nifty و BSE Sensex است.

Sensex & nifty:

Sensex و Nifty دو شاخص بازار سهام بزرگ بر اساس سهام شرکت های برجسته هستند. اینها به ترتیب با دو بورس سهام ملی مجزا در هند ، یعنی بورس اوراق بهادار بمبئی (BSE) و بورس ملی (NSE) مرتبط هستند.

Sensex یا BSE30 شاخص بازار شرکت های ذکر شده در بورس بمبئی (BSE) است در حالی که Nifty یا Nifty50 شاخص بازار شرکت های ذکر شده در بورس ملی (NSE) است.

پیشنهاد عمومی اولیه (IPO):

اولین فروش سهام ، که توسط خود شرکت صادر می شود ، پیشنهاد اولیه عمومی (IPO) نامیده می شود. این بدان معنی است که شرکت برای اولین بار سهام را به عموم مردم ارائه می دهد. هدف اصلی ارائه اولیه عمومی (IPO) جمع آوری وجوهی است که به دلایل مختلف می توان از آنها استفاده کرد - برای CAPEX ، بازسازی بدهی ، پاداش سهامداران و غیره.

سرمایه گذاری در بازار:

سرمایه گذاری در بازار به ارزش کل سهام سهام شرکت اشاره دارد. شما قیمت سهام را با تعداد کل سهام برجسته ، ارزش حاصل از "کلاه بازار" ضرب می کنید. به عنوان مثال ، شرکتی با 20 میلیون سهم فروش در Rs. 50 در هر سهم می تواند یک بازار 1 میلیارد روپیه داشته باشد.

این شرکت ها به طور معمول با توجه به سرمایه گذاری در بازار تقسیم می شوند: کلاه بزرگ (20،000 روپیه یا بیشتر) ، میانی درپوش (5000 روپیه تا 20،000 روپیه) و کلاه کوچک (کمتر از 5000 روپیه).

تجزیه و تحلیل اساسی چیست؟

تجزیه و تحلیل بنیادی روشی برای ارزیابی ارزش واقعی یا عادلانه سهام (معروف به ارزش ذاتی است) است که بیشتر برای تعیین اینکه آیا از آن کم ارزش است یا بیش از حد ارزش گذاری شده است ، استفاده می شود. در صورت کم ارزش بودن ، برای خرید توصیه می شود و در صورت ارزش بیش از حد ، برای فروش توصیه می شود. این روش فراتر از قیمت سهم یک شرکت برای اندازه گیری سلامت مالی واقعی آن است. درآمدها ، درآمد و رشد سود برخی از عوامل کلیدی است که در طول تجزیه و تحلیل مورد توجه قرار گرفته است. این رویکرد بیشتر به یک سرمایه گذار در تصمیم گیری در حالی که برای طولانی مدت سرمایه گذاری می کند ، کمک می کند.

تجزیه و تحلیل فنی چیست؟

تجزیه و تحلیل فنی روشی است که برای پیش بینی قیمت سهام آینده بر اساس حرکات قیمت تاریخی سهام استفاده می شود. این تجزیه و تحلیل فقط دو مورد را در نظر می گیرد: قیمت هایی که یک سهام برای آن معامله کرده است ، و حجم سهام با آن قیمت ها معامله می شود. با توجه به این دو عامل ، یک تحلیلگر فنی به سادگی الگوهای مربوط به رفتار قیمت سهام را پیدا می کنند. این رویکرد به یک سرمایه گذار کمک می کند تا با تجزیه و تحلیل روندهای آماری جمع آوری شده از فعالیت معاملاتی ، فرصت های تجارت را شناسایی کند. تجزیه و تحلیل فنی در کالاها و همچنین بازارهای فارکس که در آن معامله گران روی حرکات قیمت کوتاه مدت تمرکز می کنند ، غالب و مفیدتر است.

فراموش نکنید که نگاهی به بهترین شاخص های معاملاتی که هر معامله گر باید بداند

بازار گاو نر و بازار خرس چیست؟

به معنای ساده ، بازار گاو نر به این معنی است که بازار بالا است و بازار خرس به معنای پایین آمدن بازار است.

"بازار گاو نر" برای برجسته کردن مرحله اقتصادی است که به سمت رشد و خوش بینی سوق می یابد. این اصطلاح در درجه اول با توجه به بازار سهام استفاده می شود ، اما می توان از آن برای اوراق قرضه ، ارز و سایر اوراق بهادار نیز استفاده کرد. گاوها خوش بین هستند که بازار سهام در آینده همچنان رو به افزایش خواهد بود. مردم تمایل دارند سهام بیشتری را برای پول نقد با سود اضافی خریداری کنند.

در مقابل ، خرس ها نسبت به آینده بدبین هستند و انتظار دارند بازار سهام سقوط کند."بازار خرس" نشانه اقتصادی در مورد بدبینی در بورس است. نکته ای وجود دارد که شما رکود یا کاهش را مشاهده می کنید ، سرمایه گذاران اعتماد به نفس کمتری نسبت به اقتصاد دارند. در نتیجه ، تعداد بیشتری از مردم به جای خرید ، فروش سهام را شروع می کنند. آیا این یک استراتژی خوب به نظر می رسد؟نباید در چنین بازار نزولی وحشت کرد و با آرامش عمل کرد.

تجارت و تحویل Intraday چیست؟

شما ممکن است آن را ، تجارت Intraday یا معاملات روزانه تماس بگیرید! در اینجا معامله گر سهام را در همان روز خریداری یا به فروش می رساند. معامله گران روز سود یا ضرر را به سرعت رزرو می کنند. آنها تجارت خود را قبل از ساعت بسته شدن بازار سهام می بندند. شما می توانید سهام را برای چند ساعت ، چند ثانیه و چندین بار ، همه در یک روز واحد نگه دارید. معاملات Intraday بسیار بی ثبات است و در مقایسه با سایر انواع معاملات نیاز به تصمیم گیری سریع دارد.

معاملات تحویل نیز به عنوان تجارت موقعیت شناخته می شود. در این نوع معاملات ، معامله گر سهام را برای مدت زمان طولانی تر (هفته ها یا ماه ها یا سال ها) خریداری و نگه می دارد. معاملات تحویل قبل از خرید سهام نیاز به تحقیقات گسترده دارد.

این روزها ، می توانید به راحتی با هر یک از کارگزاران سهام محبوب در هند ، یک حساب کاربری و تجارت را باز کنید و منافع تجاری خود را آغاز کنید.

بدهی و عدالت:

بدهی و حقوق صاحبان سهام منابع خارجی امور مالی برای یک تجارت است. هنگامی که یک تجارت برای گسترش پروژه ها یا برای سرمایه گذاری مجدد و بهبود محصولات ، خدمات یا تحویل آنها به پول زیادی نیاز دارد ، آنها به سمت عدالت و بدهی می روند. بدهی به منبع پولی است که از وام هایی که در آن مورد نیاز است پرداخت می شود ، جمع می شود. بنابراین ، این نوعی طلبکار وام دهنده است. در حالی که سهام عدالت به معنای جمع آوری پول با صدور سهام شرکت و سهامداران است که چنین سهام را از سود شرکت در قالب سود سهام بازپرداخت می کند.

سلام!! و ، این همه نیست! هرچه عمیق تر به بازار سهام عظیم برسید ، دانش بیشتری می خواهید جمع کنید. ما برخی از مفاهیم بازار سهام مشترک را پوشش داده ایم که شما باید به عنوان یک سرمایه گذار بدانید. هر اصطلاحات مهم بازار سهام دیگر که می خواهید در مورد آنها بحث کنیم ، احساس راحتی کنید که در نظرات درخواست کنید.

سلب مسئولیت: درجه بالایی از ریسک در تجارت سهام وجود دارد. جزئیات ارائه شده در این وب سایت فقط برای اهداف اطلاعاتی است و از هر نظر نمی توان به عنوان مشاوره حرفه ای تشکیل شد. لطفاً هنگام سرمایه گذاری پول خود ، دقت لازم را دنبال کنید.

سرمایه گذاری مبارک !!

بسیار محتاط باشید ، ریسک زیادی به بازار سهام متصل است. حال ، چه تجربه ای داشته باشید و چه مبتدی ، بازده تضمین نمی شود. بنابراین ، آماده باشید و عاقلانه عمل کنید!

کتاب دستیار معامله گر...
ما را در سایت کتاب دستیار معامله گر دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : پرویز صیاد بازدید : 33 تاريخ : يکشنبه 6 فروردين 1402 ساعت: 0:40