مشوق های سرمایه گذاران خارجی در ویتنام

ساخت وبلاگ

والری Teo و Nguyen Tan Tai از Grant Thoton Vietnam مشوق های موجود برای سرمایه گذاران خارجی در ویتنام و ارائه راهنمایی در مورد مواردی که مشاغل باید هنگام بررسی سرمایه گذاری از آنها آگاه باشند ، ارائه می دهند.

ویتنام با داشتن یک مکان جغرافیایی استراتژیک ، یک نیروی کار رقابتی و طیف وسیعی از عوامل صرفه جویی در هزینه ، یک مکان سرمایه گذاری جذاب برای سرمایه گذاران خارجی به ویژه کسانی که مایل به متنوع سازی سبد سرمایه گذاری خود هستند ، محسوب می شود. در این زمینه ، دولت ویتنامی به طور مداوم شرایط تجاری را از طریق اصلاح و به روزرسانی مشوق های سرمایه گذاری بهبود می بخشد و این کشور را برای سرمایه گذاران خارجی جذاب تر می کند.

مشوق های مالیاتی

از بین تمام مشوق های سرمایه گذاری ارائه شده ، مشوق های مالیاتی برجسته ترین ویژگی چشم انداز تجاری ویتنامی در نظر گرفته می شود.

مشوق های مالیات بر درآمد شرکت (CIT) به سرمایه گذاران خارجی و محلی برای ارتقاء سرمایه گذاری در بخش ها یا مناطقی که مطابق با استراتژی های توسعه دولت است ، اعطا می شود.

دو انگیزه اصلی CIT در ویتنام وجود دارد - نرخ مالیات پیش بینی (کاهش نرخ مالیات) و تعطیلات مالیاتی (مالیات معاف برای مدت معینی یا طول عمر پروژه).

ویتنام همچنین سیاست های تشویقی وظیفه گمرک و سیاست های معافیت اجاره زمین را ارائه می دهد که بیشتر به کاهش هزینه های شرکت ها کمک می کند.

مشوق های مالیاتی موجود در ویتنام در زیر خلاصه شده است.

نرخ مالیات ترجیحی

شرکت ها حق دارند CIT را با نرخ پایین تر از استاندارد 20 ٪ بپردازند. سه نرخ ترجیحی 10 ٪ ، 15 ٪ و 17 ٪ وجود دارد. این نرخ های پایین تر می توانند بسته به مقررات خاص ، برای کل عمر یک پروژه یا برای یک دوره از پیش تعریف شده خوب باشند. با چند استثنا ، مانند شرکتها یا پروژه های پیشرفته ، دوره برای نرخ مالیات ترجیحی اساساً از سال اول تولید درآمد آغاز می شود.

تعطیلات مالیاتی

شرکت ها می توانند واجد شرایط پرداخت CIT برای یک دوره از پیش تعریف شده ، که به طور کلی چهار سال است ، پرداخت کنند. در بعضی موارد ، پس از اتمام تعطیلات مالیاتی ، شرکت ها نیز یک تعطیلات مالیاتی جزئی دریافت می کنند ، جایی که آنها فقط باید 50 ٪ از مالیات قابل پرداخت را بپردازند. دوره تعطیلات مالیاتی به طور کلی با سال اول سودآوری یا سال چهارم تولید درآمد آغاز می شود ، هر کدام زودتر باشد. در موارد خاص ، شرکت ها می توانند از مزایای تعطیلات مالیاتی و نرخ مالیات ترجیحی در همان زمان بهره مند شوند.

قانون سرمایه گذاری ویتنام و همچنین احکام و بخشنامه های بعدی آن ، انواع پروژه هایی را که واجد شرایط مشوق ها و ماهیت مشوق هایی هستند که این پروژه ها واجد شرایط هستند ، مشخص می کند. شایع ترین مشوق ها مواردی است که برای سرمایه گذاری در مکان های تخصصی ، صنایع یا مناطق سرمایه گذاری در کشور انجام می شود.

صلاحیت مشوق های مالیاتی

دولت ویتنامی براساس عوامل زیر - بخش ، مکان و اندازه سرمایه گذاری ، مشوق های مالیاتی را برای مشاغل فراهم می کند.

مشوق هایی برای بخش های اولویت بندی شده

بخش های خاصی از ویتنام برای سرمایه گذاری تشویق می شوند و شامل صنایعی هستند که دولت قصد دارد برای ایجاد انگیزه ، تسهیل سرمایه گذاری در آن یا اینکه برای جامعه مفید است ، قرار دهد:

 • صنایع پیشرفته ؛
 • پشتیبانی از محصولات مورد استفاده در صنایع پیشرفته ؛
 • محصولات نرم افزاری ؛
 • تحقیق و توسعه؛
 • بخش های کشاورزی و متفقین را انتخاب کرد.
 • توسعه زیرساخت ها؛
 • انرژی تجدید پذیر؛
 • تحصیلات؛
 • مراقبت های بهداشتی؛
 • ورزش و فرهنگ.

شرکت هایی که در بخش های فوق فعالیت می کنند ، مشوق های مالیاتی زیر به آنها داده می شود.

 • شرکت هایی که در بخش های مرتبط با فناوری ، پوشاک ، کفش ، خودرو ، کالاهایی که در داخل کشور تولید نمی شوند ، سرمایه گذاری های جدیدی انجام می دهند و سرمایه گذاری هایی که در آن محصولات با استاندارد کیفیت اتحادیه اروپا مطابقت دارند ، به مدت 15 سال 10 ٪ مالیات می شوند. این دوره همچنین شامل تعطیلات مالیاتی برای چهار سال اول و کاهش 50 ٪ در نرخ CIT برای 9 سال بعد است.
 • شرکت هایی که در بخش های آموزش و آموزش ، مراقبت های بهداشتی ، ورزش ، فرهنگ و محیط زیست فعالیت می کنند ، برای کل عمر پروژه خود 10 ٪ مالیات دارند.
 • شرکت هایی که درآمد خود را از فعالیتهای کشاورزی و متفقین مقرر درآمده اند ، واجد شرایط مالیات 15 ٪ برای کل عمر پروژه خود هستند. شرکت هایی که تجهیزات مربوط به بخش های کشاورزی تجویز شده در بالا را تولید می کنند ، همچنین می توانند برای کل عمر پروژه خود انگیزه مالیاتی دریافت کنند.

مشوق ها در مکانهای محروم

بسته به کیفیت توسعه زیرساخت ها ، شرایط اجتماعی و وضعیت جغرافیایی ، مکان ها با توجه به مشوق های موجود به سه گروه طبقه بندی می شوند: مناطقی با شرایط اقتصادی و اجتماعی دشوار. مناطقی با شرایط اقتصادی و اجتماعی بسیار دشوار ؛و مناطق باقی ماندهشرکت هایی که در شرایط اقتصادی و اقتصادی و اقتصادی بسیار دشوار فعالیت می کنند ، به طور کلی مشوق های مالیاتی ارائه می شوند. شرکت هایی که در مناطق ویژه اقتصادی (SEZ) ، مناطق پیشرفته (HTZ) و پارک های فناوری اطلاعات (ITPS) فعالیت می کنند نیز واجد شرایط مشوق های مالیاتی هستند.

مشوق های مالیاتی بر اساس مکان به شرح زیر است:

 • شرکت هایی که در مناطق بسیار دشوار فعالیت می کنند ، SEZS یا HTZ برای 15 سال اول تولید درآمد 10 ٪ مالیات می شوند. این دوره همچنین شامل یک تعطیلات مالیاتی برای چهار سال اول و به دنبال آن 50 ٪ کاهش برای نه سال بعدی است.
 • شرکت هایی که در مناطق دشوار فعالیت می کنند ، به مدت 10 سال از تولید درآمد 17 ٪ مالیات می شوند. این دوره همچنین شامل یک تعطیلات مالیاتی برای دو سال اول و به دنبال آن 50 ٪ کاهش برای چهار سال بعدی است.
 • شرکت هایی که در پارک های صنعتی فعالیت می کنند ، به مدت دو سال تعطیلات مالیاتی واجد شرایط هستند و به دنبال آن 50 ٪ کاهش مالیات شرکت ها برای چهار سال بعدی.

اندازه پروژه

مشوق های مالیاتی همچنین برای پروژه های بزرگ تولیدی (به استثنای آن در منابع طبیعی) در دسترس است. دو معیار برای طبقه بندی پروژه های بزرگ وجود دارد:

 • پروژه های تولیدی با سرمایه سرمایه گذاری بیش از 6 تریلیون دونگ ویتنامی (261 میلیون دلار) طی سه سال از مجوز پرداخت می کنند:
  • حداقل درآمد 10 تریلیون دونگ ویتنامی در سال در سال چهارم عملیات حداکثر است. یا
  • حداقل پیشین در سال چهارم عملیات حداکثر 3000 است.

  جلسه سرمایه گذاری هر دو معیار به مدت 15 سال 10 ٪ مالیات می شود. این شرکت ها همچنین برای چهار سال اول واجد شرایط تعطیلات مالیاتی هستند و پس از آن 50 ٪ کاهش نرخ CIT برای 9 سال آینده کاهش می یابد.

  مشوق های دیگر

  معافیت از وظایف گمرکی

  در صورت رعایت یکی از معیارهای زیر ، مشاغل همچنین می توانند از معافیت از وظیفه واردات لذت ببرند:

  • کالاها برای تشکیل دارایی های ثابت پروژه های منتخب مقرر در قانون وارد می شوند.
  • کالاها برای اجرای قراردادهای پردازش صادرات با احزاب خارجی وارد می شوند.
  • مواد و منابع اولیه برای خدمت به طور مستقیم در تولید محصولات نرم افزاری وارد می شوند و نمی توانند در داخل کشور تولید شوند.
  • کالاها برای استفاده در تحقیقات علمی و توسعه فناوری وارد می شوند و نمی توانند در داخل کشور تولید شوند.

  مشوق های اجاره زمین

  معافیت هزینه اجاره زمین برای پروژه های سرمایه گذاری ارائه شده است که شرایط خاص مانند سرمایه گذاری در بخش های تشویق شده یا برخی از زمینه های تجاری و/یا مکان های جغرافیایی را تشویق می کند:

  • معافیت برای کل دوره عملیاتی-پیش بینی های موجود در لیست بخش های ویژه تشویق سرمایه گذاری که در زمینه هایی با شرایط اقتصادی و اقتصادی بسیار دشوار سرمایه گذاری می شوند.
  • 15 سال معافیت-پیش بینی های موجود در لیست بخش های ویژه تشویق سرمایه گذاری که در زمینه های شرایط اقتصادی اقتصادی و اقتصادی دشوار سرمایه گذاری می کنند یا پروژه های موجود در لیست بخش های تشویق سرمایه گذاری در مناطقی با شرایط اقتصادی و اجتماعی بسیار دشوار.
  • 11 سال معافیت-فرجامهای سرمایه گذاری در زمینه هایی با شرایط اقتصادی و اقتصادی بسیار دشوار ؛پروژه ها در لیست بخش های ویژه تشویق سرمایه گذاری ؛پروژه هایی در لیست بخش های تشویق سرمایه گذاری که در مناطق دشوار اقتصادی و اجتماعی سرمایه گذاری می کنند.
  • هفت سال معافیت-پیشخدمت هایی که در مناطقی از شرایط دشوار اقتصادی و اجتماعی سرمایه گذاری می کنند.
  • سه سال معافیت - پیش بینی های موجود در لیست بخش های تشویق سرمایه گذاری. جابجایی تجارت و تولید تحت برنامه ریزی شهری یا به دلیل آلودگی محیط زیست.

  نقاط برنامه ریزی

  شرایط لازم برای واجد شرایط بودن حق داشتن یک انگیزه ، همیشه ساده نیست ، در مورد شرایط سرمایه گذاری عملی قابل اجرا نیست ، یا به طور مداوم توسط مقامات مالیاتی استان تفسیر می شود.

  سرمایه گذاران خارجی که قصد سرمایه گذاری در ویتنام را دارند ، بنابراین باید قبل از اجرای برنامه سرمایه گذاری خود ، نکات زیر را در نظر بگیرند.

  مطابق قانون ، پروژه های سرمایه گذاری ، هنگام رعایت چندین مورد واجد شرایط بودن برای مشوق های CIT ، حق با مساعدترین انگیزه را دارند. سرمایه گذاران باید هنگام ورود به بازار ویتنام ، گزینه های خود را با دقت ارزیابی کنند تا برنامه تشویقی را که باعث کاهش هزینه و انطباق می شود ، پیدا کنند.

  در حالی که عقب نشینی مشوق ها غیر معمول است ، سرمایه گذاران که نتوانسته اند الزامات مشخص شده در بسته های مشوق خود را برآورده کنند ، ممکن است مشوق ها را از دست بدهند و به دلیل استفاده از تشویقی اشتباه ، می توانند در معرض مجازات های مربوطه برای اظهارنامه مالیاتی نادرست باشند.

  وزارت برنامه ریزی و سرمایه گذاری وظیفه اعطای مشوق های سرمایه گذاری را بر عهده دارد ، اما این کار در رابطه با دولت های محلی انجام می شود. در طی فرآیند درخواست ، وزارتخانه های فنی مختلف ممکن است برای ارزیابی یک پروژه سرمایه گذاری درگیر شوند. پس از اعطای مشوق های سرمایه گذاری ، وزارت دارایی و امور مالیاتی مسئولیت بررسی مشوق های قابل اجرا در مرحله بعدی را بر عهده دارند.

  مشوق های مالیاتی ویتنام ، در حالی که از روی کاغذ جذاب است ، می تواند چالش هایی را برای سرمایه گذاران ناآشنا با سیستم حقوقی این کشور ایجاد کند. سرمایه گذاران خارجی علاقه مند به سرمایه گذاری در ویتنام و تأمین مشوق های سرمایه گذاری باید اطمینان حاصل کنند که از مشوق های موجود آگاه هستند که بهترین پس انداز را برای آنها در طول مدت پروژه خود فراهم می کند.

  سلب مسئولیت: در این مقاله نظرات و توصیه های کلی مطابق با قوانین و مقررات فعلی ویتنامی در مورد تاریخ انتشار ارائه شده است. برای شرایط خاص ، خوانندگان باید با توجه به موضوعی که در اینجا مورد بحث قرار می گیرد ، به دنبال مشاوره مناسب باشند.

  این ستون لزوماً منعکس کننده نظر دفتر امور ملی ، شرکت یا صاحبان آن نیست.

  والری Teo یک شریک مالیاتی است و Nguyen Tan Tai مدیر مالیاتی با گرانت تورنتون ویتنام است.

کتاب دستیار معامله گر...
ما را در سایت کتاب دستیار معامله گر دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : پرویز صیاد بازدید : 46 تاريخ : يکشنبه 6 فروردين 1402 ساعت: 2:47