معاملات آتی نفت خام در هند

ساخت وبلاگ

EN

قراردادهای آتی نفت و نحوه معامله در آنها

نفت خام چیزی است که موتور اقتصاد جهان را در حال رشد نگه می دارد. این همان چیزی است که سوخت فسیلی نامیده می شود که میلیون ها سال پیش در اثر تجزیه مواد آلی تشکیل شده و در زمین مدفون شده است. تا اواسط قرن نوزدهم، تنها منبع سوخت فسیلی زغال سنگ بود تا اینکه نفت کشف شد. امروزه نفت بزرگترین منبع انرژی در جهان است که تقریباً 40 درصد انرژی فسیلی را به خود اختصاص می دهد. اگرچه سوزاندن سوخت های فسیلی به گرمایش جهانی کمک می کند، اما همچنان منبع اصلی انرژی ما باقی می ماند. به طوری که محبوبیت آن همچنان باعث افزایش معاملات در معاملات آتی نفت می شود.

تولید نفت خام و قیمت گذاری

تولیدکنندگان اصلی نفت خام کشورهایی هستند که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) را تشکیل می‌دهند که اعضای آن شامل عربستان سعودی، ایران، عراق، کویت و ونزوئلا هستند. با این حال، فناوری فرکینگ آمریکا را قادر ساخته تا بزرگترین تولیدکننده نفت خام در جهان باشد و تاثیر اوپک را تا حدی کاهش دهد. همچنین تولیدکنندگان بزرگ دیگری مانند روسیه، چین و کانادا نیز وجود دارند.

قیمت نفت خام به عوامل مختلفی بستگی دارد و کاملاً نوسان است. البته عوامل اصلی عرضه و تقاضا هستند. اوپک یک کارتل نفتی است و تولید را با توجه به رفتار قیمت نفت تغییر می دهد. برای مثال ممکن است اگر احساس کند قیمت ها خیلی پایین است، تولید را کاهش دهد. از آنجایی که اوپک 60 درصد از صادرات نفت را به خود اختصاص می دهد، اوپک تأثیر قابل توجهی بر قیمت نفت دارد و کارشناسان نفتی جلسات اوپک را به دقت بررسی می کنند تا روند آینده قیمت ها را مشخص کنند.

در سمت تقاضا، قیمت نفت خام نیز به وضعیت اقتصادی جهان بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر در کشورهای بزرگ واردکننده نفت مانند چین و هند رکود اقتصادی وجود داشته باشد، تقاضا برای نفت خام کمتر خواهد شد. این دو کشور بزرگترین مصرف کنندگان نفت خام هستند و نیمی از کل مصرف جهانی بیش از 101 میلیون بشکه در روز را به خود اختصاص می دهند. از این رو هرگونه کاهش تقاضا در این دو کشور منجر به کاهش شدید قیمت نفت خواهد شد. کشف ذخایر جدید نفت می تواند همین اثر را داشته باشد، عرضه را افزایش داده و هزینه ها را کاهش دهد.

در سالهای اخیر ، به دلیل بحران آب و هوا و گرم شدن کره زمین ، حرکتی به دور از نفت خام به منابع انرژی تمیزتر رخ داده است. با این حال ، نفت خام و گاز طبیعی بین آنها بیش از 50 درصد از مصرف انرژی جهان ، ذغال سنگ 30 درصد دیگر و انرژی تجدید پذیر را زیر 10 درصد تشکیل می دهد. بنابراین مدتی قبل از آنکه روغن خام از عرش بلند اما کثیف آن خارج شود ، خواهد بود.

Crude Oil Futures Trading in India

آینده نفت خام

این آینده ها به طور گسترده توسط کشورها و همچنین شرکت های بزرگ برای محافظت در برابر نوسانات قیمت مورد استفاده قرار می گیرند. بسته به نحوه حرکت قیمت ها ، قیمت این موارد می تواند بالاتر یا پایین تر باشد. به عنوان مثال ، اگر این احساس وجود داشته باشد که قیمت نفت در آینده افزایش یابد ، این قیمت ها بالاتر از بازارهای نقطه ای هستند. به همین ترتیب ، اگر مردم احساس کنند که قیمت نفت ممکن است کاهش یابد ، قیمت های آتی از قیمت های نقطه ای پایین تر خواهد بود.

این معاملات آینده ضروری است زیرا مقادیر زیادی درگیر هستند. بیشتر کشورها به واردات نفت وابسته هستند. بنابراین اگر قیمت نفت افزایش یابد ، آنها باید مبلغ قابل توجهی را بپردازند و فشار مالی خود را وارد کنند. برای حمایت از افزایش قیمت ، کشورها به شدت به این موارد متکی هستند. دلالان نیز از این فرصت استفاده می کنند تا از حرکات قیمت درآمد کسب کنند.

تجارت در آینده نفت خام

در سطح بین المللی ، دو معیار برای این آینده وجود دارد. اینها نفت خام برنت و غرب تگزاس واسطه (WTI) هستند. دریای شمال برنت توسط کشورهای اروپا ، آفریقا و خاورمیانه در مبادله بین قاره ای معامله می شود ، در حالی که WTI در آمریکای شمالی در بورس کالای نیویورک یا NYMEX معامله می شود. این دو قیمت به طور کلی در کنار هم حرکت می کنند.

چگونه می توان آینده های نفت خام را در هند تجارت کرد؟اگر می خواهید در این آینده در هند تجارت کنید ، باید این کار را در بورس چند کالا یا MCX انجام دهید. این نوع آینده ها در بین بسیاری از سرمایه گذاران مورد علاقه هستند زیرا حاشیه ها و همچنین اندازه های زیادی اندک هستند. ممکن است مجبور شوید حاشیه های زیر 5 درصد را بپردازید ، این بدان معنی است که دامنه اهرم قابل توجهی وجود دارد. به عنوان مثال ، اگر می خواهید با ارزش 50 روپیه تجارت کنید ، فقط باید 2. 5 لک روپیه را در حاشیه واریز کنید. به علاوه ، بازار نفت خام نیز بسیار نقدی است (از نظر مالی) و هر روز در حدود 10،000-15،000 روپیه تجارت انجام می شود. بنابراین مشکلی برای خرید و فروش آنها هنگام انتخاب وجود ندارد.

یکی دیگر از مزایای تجارت در این آینده این است که اندازه های زیادی بسیار کوچک هستند. دو اندازه زیادی برای اینها وجود دارد - روغن خام و نفت خام مینی. در حالی که اندازه قطعه روغن خام 100 بشکه است ، اندازه کوچک روغن خام 10 بشکه است. یک بشکه حاوی 162 لیتر روغن است. بنابراین با فرض قیمت نقطه 66 دلار در هر بشکه برای نفت خام برنت (این قیمت نقطه ای است ؛ قیمت های آتی می تواند بالاتر یا پایین تر باشد) و حاشیه 5 درصد یک سرمایه گذار معمولی تقریباً در حدود 225 روپیه در معرض قرارداد مینی نفت قرار می گیرد. اندازه در هر بشکه 1 است.

با این حال ، آنچه سرمایه گذاران باید از نوسانات قیمت عظیم در بازار آینده آگاه باشند. قیمت ها می توانند به سمت بالا و پایین حرکت کنند و به بسیاری از عوامل غیرقابل پیش بینی در سراسر جهان وابسته هستند.

شرکت های بزرگ نفتی بر تجارت آینده نفت در هند حاکم هستند. برای ذکر چند مورد ، شما شرکت نفتی هند ، شرکت نفت و گاز ملی و شرکت هندوستان نفت محدود محدود دارید. اما هیچ دلیلی وجود ندارد که یک سرمایه گذار کوچک نتواند سودآوری کند. نگه داشتن اهرم در محدوده کلید اصلی تجارت موفقیت آمیز برای چنین سرمایه گذاران است.

تجارت در معاملات آتی نفت خام یک بازی با مبلغ صفر است ، نه یک برد برنده. اگر به دست بیاورید ، شخص دیگری از دست می دهد. همه اینها به ادراک در مورد حرکت قیمت نفت بستگی دارد. از آنجا که این بسیار غیرقابل پیش بینی است ، هیچ کس نمی تواند با اطمینان بگوید که کدام جهت حرکت خواهد کرد. بنابراین هیچ دو نفر درک یکسانی نخواهند داشت. این که آیا شما برنده هستید یا نه به این بستگی دارد که آیا شکار شما درست بوده است.

کتاب دستیار معامله گر...
ما را در سایت کتاب دستیار معامله گر دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : پرویز صیاد بازدید : 30 تاريخ : پنجشنبه 3 فروردين 1402 ساعت: 20:17