نحوه محاسبه درصد سود ناخالص (فرمول و تعریف)

ساخت وبلاگ

از آنجا که شروع به رشد تجارت خود می کنید ، می خواهید یاد بگیرید که چگونه می توانید درصد سود ناخالص را زودتر از موعد محاسبه کنید. این فرمولی است که معمولاً توسط صاحبان مشاغل ، سرمایه گذاران و تحلیلگران مالی برای اندازه گیری سودآوری یک تجارت استفاده می شود. همچنین این یک چهره مفید برای شما است که بدانید تا بتوانید تجارت خود را با رقبا مقایسه کرده و سلامت مالی خود را به مرور زمان پیگیری کنید.

در این مقاله ، ما چگونگی محاسبه درصد سود ناخالص ، آنچه نسبت سود ناخالص انجام می دهد و در مورد یک تجارت به شما نمی گوید ، و همچنین برخی از مزایای درک درصد سود ناخالص را بررسی خواهیم کرد. با درک این فرمول های مفید ، شما یک قدم نزدیک خواهید بود تا بینش بیشتری در مورد ماهیت یک شرکت یا تجارت کسب کنید.

درصد سود ناخالص چیست؟

درصد سود ناخالص یک شرکت سودآوری تجارت خود را بر اساس عوامل متعدد اندازه گیری می کند. به طور خاص ، این درصد از پولی را که شما از فروش یک محصول یا خدمات پس از حسابداری برای هزینه فروش یا تولید تهیه کرده اید ، بیان می کند. به طور کلی ، صاحبان مشاغل می خواهند درصد سود ناخالص خود را تا حد امکان بالاترین باشد ، زیرا این مبلغی را که می توانند پس از یک کار خوب انجام دهند ، به خانه می برند. این اندازه گیری می کند که چقدر یک شرکت می تواند از هزینه تولید خود برای تولید و فروش محصولات سودآوری استفاده کند.

به نظر ساده ترین ، درصد سود ناخالص درصدی از سود برای هر 1 دلار است که برای تولید یا تولید کالا هزینه می شود. درصد سود ناخالص همچنین اندازه گیری می کند که چگونه یک شرکت می تواند از هزینه تولید خود برای ایجاد و فروش محصولات سودآوری استفاده کند. یک درصد سود ناخالص بالا یک تجارت سالم را نشان می دهد ، اما در هنگام نگاه به نسبت سود ناخالص یک شرکت ، چند ملاحظات مهم دیگر وجود دارد که باید به خاطر بسپارید.

[آیا آنچه را که برای اداره املاک و مستغلات خود لازم است ، دارید؟برای وبینار املاک و مستغلات رایگان ما ثبت نام کنید ، جایی که می توانید نحوه تکرار سیستم های تجاری موفق را از سرمایه گذاران متخصص املاک و مستغلات یاد بگیرید.]

Calculate gross profit

اهمیت درک درصد سود ناخالص

اکنون که می دانید متغیرها در محاسبه حاشیه سود ناخالص چه می شوند ، احتمالاً نمی دانید که در واقع به چه معناست.

همانطور که قبلاً ذکر شد ، حاشیه سود ناخالص بالا نشانگر خوبی است که تجارت شما از سلامت مالی خوبی برخوردار است. این اطلاعات ارزشمندی در مورد تجارت شما است که شما ، رقبای خود و سرمایه گذاران می توانید از آنها استفاده کنید. از آنجا که این یک متریک ساده است ، صاحبان مشاغل و سرمایه گذاران دوست دارند از درصد سود ناخالص برای مقایسه سودآوری یک شرکت در برابر رقبای خود استفاده کنند.

حاشیه سود ناخالص شما نشان می دهد که چقدر کارآمد می توانید کالاها یا خدمات را نسبت به هزینه های خود فریب دهید. به عنوان درصدی بیان شده ، همچنین به شما می گوید که پس از هزینه های خود می توانید پس از هزینه های خود بازیابی کنید.

همچنین می تواند ابزاری قدرتمند برای کمک به شما در تجزیه و تحلیل نحوه کارآمدتر کردن تجارت خود باشد. به عنوان مثال ، بیایید بگوییم که شما حدود 5 سال است که صاحب تجارت خود هستید. درصد سود ناخالص شما به طور ناگهانی پس از سال پنجم کاهش می یابد ، یا شاید در صورت بهبود آن ، راکد باقی بماند. این به شما هشدار می دهد که به طور بالقوه در فرآیندهای تولید ، قیمت گذاری یا فروش خود نقطه ضعیفی دارید. سپس ، می توانید شروع به بررسی و بفهمید که ناکارآمدی شما در کجا است و چگونه آنها را بهبود بخشید.

چه درصد سود ناخالص به شما نمی گوید

در حالی که درک نسبت سود ناخالص یک منبع مفید برای سرمایه گذاران است ، همچنین مهم است که از برخی از کاستی های مرتبط با درصد سود ناخالص آگاه باشید. اول ، همه چیز را به شما نمی گوید. درصد سود ناخالص یک شرکت بازتاب موفقیت کلی و وضعیت مالی آن نیست. ما فقط قبلاً ذکر کردیم که این درصد در کمک به شناسایی زمان یک شرکت ضعیف است. با این حال ، دقیقاً به شما نمی گوید که آن نقطه ضعیف کجاست ، که به برخی از حدس و گمان نیاز دارد. به طور طبیعی ، هنگام انجام سرمایه گذاری های تجاری هوشمند ، هرگز پیش فرض جسورانه ای نیست.

دوم ، درصد سود ناخالص کاملاً نشان دهنده سودآوری کلی یک شرکت نیست. به عنوان مثال ، یک شرکت می تواند درصد سود ناخالص زیادی داشته باشد ، اما یک حجم کلی فروش ضعیف که برای تأمین هزینه هایی که در فرمول نسبت سود ناخالص گنجانده نشده اند ، کافی نخواهد بود. از طرف دیگر ، شرکتی با درصد پایین می تواند سودآوری بالایی داشته باشد اگر ناگهان در محبوبیت افزایش یابد یا به طور غیر منتظره در فروش منفجر شود.

به طور کلی ، درصد سود ناخالص هنوز یک ابزار مالی عالی برای بدست آوردن عکس فوری از عملکرد یک شرکت یا ملک است. همچنین مهم است که برای ارزیابی روندهای مالی مشترک و رشد آینده نگر در این خط ، به درصد سود ناخالص یک شرکت بپردازیم. مثل همیشه ، درک این نکته مهم است که فرمول نسبت سود ناخالص چگونه کار می کند و متغیرهای آن به چه معنی است. به این ترتیب ، همیشه می توانید نتایج خود را با یک دانه نمک بگیرید. اکنون که می فهمیم درصد سود ناخالص به ما چه می گوید ، بیایید بررسی کنیم که فرمول نسبت سود ناخالص چگونه کار می کند ، و متغیرهای مختلف آن دقیقاً به چه معنی است.

چگونه درصد سود ناخالص را پیدا کنیم

قبل از اینکه فرمول درصد سود ناخالص را به شما بدهیم ، چند اصطلاح وجود دارد که باید قبل از درک نحوه محاسبه نسبت سود ناخالص یک شرکت به درستی بدانید. با درک این متغیرها ، بهتر می فهمید که فرمول چه چیزی را نشان می دهد و چه چهره هایی را محاسبه می کنید.

هزینه کالاهای فروخته شده: هزینه کالاهای فروخته شده (که اغلب به آنها cogs برای کوتاه گفته می شود) یک اصطلاح حسابداری مشترک است که باید بدانید. COGS کل هزینه مستقیم ساخت ، تولید یا فروش محصول یا خدمات شما است. COGS شامل ورودی های مستقیم مانند مواد اولیه یا نیروی کار مورد استفاده برای تولید این کالاها است.

سود ناخالص: برای کسانی که تعجب می کنند چگونه می توانند درصد سود ناخالص را پیدا کنند ، سود ناخالص همان چیزی است که پس از کم کردن هزینه کالاهای فروخته شده ، باقیمانده سود شما است.

درآمد: درآمد تمام درآمدی است که از فروش کالا یا خدمات شما حاصل شده است. شما می توانید با ضرب مقدار یک محصول فروخته شده با قیمت محصول خود ، درآمد فروش خود را محاسبه کنید.

فرمول درصد سود ناخالص

اگرچه فرمول نسبت سود ناخالص به خودی خود ساده و آسان محاسبه است ، چند مرحله برای کشف متغیرهای موجود در فرمول می رود. با درک چگونگی یافتن متغیرهای فوق و منظور آنها در عملیات یک تجارت ، درصد سود ناخالص را می توان به طور دقیق محاسبه کرد. سرمایه گذاران و صاحبان می توانند بینش مورد نظر خود را در مورد سودآوری یک تجارت بدست آورند. این جایی است که دانستن تعاریف فوق مفید خواهد بود.

درصد سود ناخالص = (سود / درآمد ناخالص) x 100 ٪

نحوه محاسبه درصد سود ناخالص در 5 مرحله

فرمول درصد سود ناخالص بسیار ساده و آسان برای محاسبه است اگر می دانید در گزارش های مالی یک شرکت به دنبال چه چیزی هستید. با این حال ، شما باید با جمع آوری اطلاعات مورد نیاز در فرمول نسبت سود ناخالص آماده شوید. در اینجا 5 مرحله آسان وجود دارد که می توانید دنبال کنید تا بتوانید در هر زمان محاسبه درصد سود ناخالص خود را شروع کنید.

محاسبه درآمد فروش: با شناسایی کل درآمد فروش خود شروع کنید. درآمد کل فروش شما عاملی است که در هر دو عدد و مخرج در فرمول استفاده می شود. می توانید با یافتن کالای خط در صورت درآمد خود یا با ضرب قیمت کالاهای فروخته شده توسط تعداد فروش آنها ، درآمد خود را پیدا کنید.

تمام هزینه های کالاهای فروخته شده را شناسایی کنید: پس از تعیین درآمد ، وقت آن است که COG های خود را اضافه کنید. شماره ساز در فرمول درصد سود ناخالص سود ناخالص است که شما باید با استفاده از هزینه های کالاهای فروخته شده خود را محاسبه کنید. شما می توانید آن را به عنوان یک مورد خط در بیانیه درآمد خود پیدا کنید و با افزودن تمام ورودی های مستقیم شما ، از جمله هزینه های کار محاسبه می شود.

محاسبه سود ناخالص: پس از محاسبه درآمد فروش و افزودن کلیه COG های تجاری ، سرمایه گذاران و صاحبان مشاغل می توانند سود ناخالص شما را محاسبه کنند. برای محاسبه سود ناخالص خود ، COG های خود را (که از طریق مرحله بالا یافت می شود) از کل درآمد فروش خود کم کنید.

سود ناخالص را با درآمد تقسیم کنید: اکنون که متغیرهای مناسب را محاسبه کرده اید ، ما آماده هستیم تا فرمول نسبت سود ناخالص را اعمال کنیم. سود ناخالص مورد نظر خود را بدست آورید و آن را با کل درآمد فروش خود تقسیم کنید.

تبدیل درصد: دلار خود را به درصد تبدیل کنید. اگر فکر می کنید نتیجه ای که تازه دریافت کرده اید عجیب به نظر می رسد ، به این دلیل است که هنوز کاملاً تمام نشده اید. حاشیه سود ناخالص به عنوان درصد بیان می شود ، بنابراین برای به دست آوردن نتیجه صحیح باید 100 ٪ حاصل را 100 ٪ ضرب کنید. اکنون ، شما یاد گرفته اید که چگونه درصد سود ناخالص را محاسبه کنید!

Gross margin

درصد سود ناخالص مثال

اکنون ، با استفاده از آن به عنوان مثال ، اطلاعات آموخته شده تاکنون را محکم کنیم. بیایید بگوییم که شما یک شرکت به نام Reseal Estate Rules ، LLC دارید. شما حاکمان و ابزارهای اندازه گیری را به طور خاص برای پیمانکاران املاک و مستغلات تولید و می فروشید.

اولین قدم برای یافتن درآمد کل فروش شماست. شما به صورت درآمد خود از جدیدترین سال مالی نگاه می کنید و توجه می کنید که درآمد شما 100000 دلار بوده است.

در مرحله بعدی ، شما باید هزینه کالاهای فروخته شده خود را اضافه کنید (COGS.) این در بیانیه درآمد شما گنجانده شده است ، اما شما می خواهید از این فرصت استفاده کنید تا خودتان را دوباره محاسبه کنید تا مطمئن شوید. شما دستمزد کارمندان ، هزینه مواد اولیه و سایر سربارها را اضافه می کنید. در نتیجه ، می فهمید که COG های شما در سال مالی گذشته 50،000 دلار بوده است.

در مرحله سوم ، سود ناخالص خود را با کم کردن COG های 50،000 دلار از کل درآمد فروش 100000 دلار محاسبه کنید. تعداد حاصل 50،000 دلار است.

سود ناخالص = درآمد فروش - COGS

(100،000 دلار - 50،00 دلار) = 50،000 دلار

سود ناخالص = 50،000 دلار

بعد ، سود ناخالص خود را بر اساس درآمد خود تقسیم کنید:

سود / درآمد ناخالص = 50،000 دلار / 100،000 دلار = 0. 5

سرانجام ، با ضرب شماره حاصل 100 درصد ، دلار خود را به درصد تبدیل کنید:

درصد سود ناخالص = (سود / درآمد ناخالص) x 100 ٪

0. 5 x 100 ٪ = 50 ٪

در آخرین سال مالی ، قوانین املاک و مستغلات ، LLC درصد سود ناخالص 50 درصد داشت. صاحب مشاغل ممکن است ابتدا به سوابق خود نگاه کند و ببیند که چگونه این تعداد با سالهای گذشته مقایسه می شود. آیا درصد سود ناخالص افزایش یافته یا کاهش یافته است؟اگر این افزایش یابد ، این یک نشانه خوب است که سلامت مالی شرکت بهبود یافته است. اگر کاهش یابد ، این یک سیگنال عالی است که صاحب مشاغل باید در صورت پرداختن به نقاط ضعف بررسی شود. این می تواند کاملاً تعجب آور باشد که چنین فرمول ساده ای آموزنده و قدرتمند چگونه می تواند باشد.

خلاصه

با درک اینکه درصد سود ناخالص در عملیات یک تجارت و همچنین نحوه محاسبه نسبت سود ناخالص منعکس می شود ، صاحبان مشاغل و سرمایه گذاران شرکت می توانند به سرعت سودآوری شرکت را مقایسه کنند. گفته می شود ، تلاش شما برای تبدیل شدن به یک صاحب مشاغل باهوش تر نباید فقط در یادگیری نحوه محاسبه درصد سود ناخالص متوقف شود. آنچه مهم است این است که شما با این اطلاعات و دانستن چگونگی افزایش درصد سود ناخالص شرکت خود در صورت لزوم افزایش خواهید یافت.

با راهنمای مفید Fortune Builders برای درصد سود ناخالص ، هنگام تجزیه و تحلیل امور مالی یک شرکت ، یک قدم به اعتماد به نفس نزدیک خواهید شد.

آیا می خواهید در مورد چگونگی شروع یک تجارت املاک و مستغلات بیشتر بدانید؟

با اطلاعات زیادی در آنجا ، شروع یک تجارت املاک و مستغلات یا LLC می تواند یک فرایند پیچیده باشد. کلاس جدید املاک و مستغلات آنلاین ما ، به میزبانی سرمایه گذار متخصص از مریل ، اصول اولیه مورد نیاز شما را برای شروع کار با سرمایه گذاری در املاک و مستغلات پوشش می دهد. این استراتژی های آزمایش شده زمان می تواند به شما کمک کند تا چگونه از فرصت های فعلی در بازار املاک و مستغلات سود ببرید.

برای وبینار املاک و مستغلات رایگان ما ثبت نام کنید و یاد بگیرید که چگونه امروز یک تجارت سرمایه گذاری موفق را شروع کنید!

کتاب دستیار معامله گر...
ما را در سایت کتاب دستیار معامله گر دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : پرویز صیاد بازدید : 31 تاريخ : شنبه 5 فروردين 1402 ساعت: 7:17